Partner serwisu

Ryanair zamówi kolejne Boeingi MAX-y?

Emilia Derewienko 04.03.2020

Ryanair zamówi kolejne Boeingi MAX-y?
fot. Ryanair
Podczas gdy samoloty Boeing 737 MAX są uziemione na całym świecie już od prawie roku (!), i jak dotąd nic nie wskazuje na to, że wkrótce powrócą do służby – prezes Ryanaira, Michael O’Leary, prowadzi rozmowy z amerykańskim producentem na zamówienie kolejnych maszyn B737 MAX.
Boeingi 737 MAX-y nie latają od połowy marca 2019 roku. Zostały uziemione po dwóch katastrofach tych modeli, w których zginęło łącznie ponad 350 osób. Tymczasem, jak ogłosił Michael O’Leary, prezes niskokosztowego przewoźnika Ryanair w wywiadzie dla Bloomberga, linie uczestniczą w „aktywnych dyskusjach”, aby kupić więcej tych samolotów wąskokadłubowych.

Oferta Ryanaira może okazać się wsparciem dla Boeinga. Producent boryka się bowiem z brakiem zamówień i problemami związanymi z przywróceniem MAX-ów do latania. Dodać należy, że irlandzki przewoźnik jest jednym z największych klientów, z 210 zamówieniami na MAX-y i bez żadnych otrzymanych dostaw.

Jednocześnie O’Leary nie wykluczył zakupu odrzutowców od Airbusa, choć, jak stwierdził, europejski producent musiałby obniżyć ceny i zaproponować bardziej atrakcyjne terminy dostaw. – Jeśli cena będzie odpowiednia, kupimy samoloty – stwierdził. – Interesują mnie tylko te maszyny, które pozwolą mi obniżyć koszty operacyjne. Portfel zamówień Airbusa był pełen, a ceny były wysokie przez cztery lub pięć lat – dodał O’Leary.

Dyrektor generalny powiedział, że rozmowy z Boeingiem dotyczą samolotu 737 MAX 200, wariantu o dużej pojemności B737 MAX 8, wraz z pierwszą partią większych MAX-ów 10. Zamówienie spełni wymagania dotyczące dostawy w latach 2024-2028.

Prace nad ostatecznymi poprawkami wymaganymi przez organy regulacyjne w celu zatwierdzenia powrotu MAX-ów, w tym problemy z okablowaniem i oprogramowaniem, powinny zostać zakończone do końca kwietnia, torując drogę do testów w locie od maja. Pozwoliłoby to amerykańskim przewoźnikom na ponowne uruchomienie modelu w czerwcu i lipcu, choć, jak powiedział prezes Ryanaira, „ma wątpliwości, czy MAX wznowi obsługę w Europie przed końcem lata”. Jak stwierdził, 20 samolotów przeznaczonych dla przewoźnika jest już zbudowanych i że prawdopodobnie rozpoczną komercyjne loty w listopadzie.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Przewoźnicy niskokosztowi
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony