Partner serwisu

Ryanair zamknął bazę Laudamotion w Wiedniu i zwolnił 300 osób

Rafał Dybiński 25.05.2020

Ryanair zamknął bazę Laudamotion w Wiedniu i zwolnił 300 osób
fot. Alain Charpentier
Ryanair Holdings postanowił zamknąć bazę Laudamotion w Wiedniu. Pracę w stolicy Austrii straciło w ten sposób 300 osób. Wcześniej związek zawodowy Vida nie zaakceptował propozycji obniżenia wynagrodzeń. 
Tania linia lotnicza z siedzibą pod Wiedniem działa od stycznia 2018 roku. Flota 26 Airbusów A320-200 obsługiwała głównie krajowe i europejskie destynacje oraz sezonowe połączenia do takich miejsc jak Freiburg, Bazylea, Pisa, Rimini, Brindisi, Chania, Korfu, Heraklion, Kefalonia, Rodos, Kos, Santorini, Saloniki, Burgas, Sofia, Dubrownik, Zadar czy Split.

Laudamotion zamierza kontynuować swoją działalności z niemieckich baz w Duesseldorfie i Stuttgarcie oraz na hiszpańskiej Majorce.

Lokalny związek zawodowy Vida nie zaakceptował warunków zaproponowanych przez Ryanair Holdings, który przejął taniego przewoźnika w 2019 roku. – Zignorowano wolę ponad 95 proc. pilotów i 70 proc. personelu pokładowego w bazie, co doprowadziło do likwidacji ponad 300 dobrze płatnych miejsc pracy w Wiedniu – nie kryją rozczarowania Andreas Gruber i David O'Brien, dyrektorzy w Laudamotion.

Wcześniej prezes zarządu Ryanaira, Michael O'Leary ostrzegał związkowców przed podjęciem drastycznej decyzji w przypadku braku akceptacji planu obniżenia wynagrodzeń pracowników austriackiej bazy. Decydenci z Irlandii proponowali pensję na poziomie 848 euro dla stewardes. Związek Vida argumentował, że kwota jest poniżej minimalnej wymaganej sumy, którą ustalono na 914 euro, co i tak było znacznie niżej progu zagrożenia ubóstwem z 2019 roku, który wynosił 1259 euro na osobę.

Zachęcamy do zapoznania się z raportem ZDG TOR pokazującym rolę lotnictwa w gospodarce oraz skalę globalnej pomocy dla branży, która przekroczy 100 mld USD. Raport ZDG TOR Pomoc publiczna dla linii lotniczych w czasie pandemii jest już do pobrania!

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
COVID. Epidemia koronawirusa z Wuhan a lotnictwo