Partner serwisu

Ryanair rozpoczyna walkę z Wizz Air o gruziński rynek

Justyna Urbaniak 29.10.2019

Ryanair rozpoczyna walkę z Wizz Air o gruziński rynek
fot. Pixabay
Gruzińska Agencja Lotnictwa Cywilnego (GCAA) ogłosiła, że irlandzka tania linia lotnicza Ryanair rozpoczyna działalność na gruzińskim rynku 6 listopada. Przewoźnik uruchomi bezpośrednie loty do Europy z lotnisk w Kutaisi i Tbilisi w Gruzji.
Początkowo Ryanair będzie oferował loty z Tbilisi do Mediolanu cztery razy w tygodniu, a także na trasie Kutaisi – Marsylia dwa razy w tygodniu. 9 listopada zostaną również uruchomione regularne do Bolonii. Połączenia do Kolonii wystartują natomiast w kwietniu 2020 roku.

Gruzja dołącza do siatki Ryanair jako 39. kraj, z trzema trasami uruchomionymi tej zimy, a czwartą, która dołączy latem przyszłego roku. Połączenia uruchamiane są po intensywnych negocjacjach z rządem Gruzji, który chce nowych tras do miejsc docelowych w UE po tym, jak Rosja wprowadziła zakaz bezpośrednich lotów między Rosją a Gruzją w dniu 8 lipca 2019 r.

Przed zakazem trasy Rosja – Gruzja były obsługiwane przez Georgian Airlines i wielu rosyjskich operatorów: Ural Airlines, Pobeda, S7, Aeroflot, Nordavia i Red Wings. Rosja nałożyła zakaz w odpowiedzi na antyrosyjskie protesty w gruzińskiej stolicy Tbilisi. Pod koniec września 2019 r. rosyjski minister spraw zagranicznych wyraził nadzieję na wznowienie połączeń, ale nie określił ram czasowych.

Wejście Ryanaira sprawia, że Gruzja stanie się kolejnym polem bitwy między największym przewoźnikiem niskokosztowym Europie Środkowej – Wizz Air i Ryanairem. Po wejściu na gruziński rynek w 2012 r. Wizz Air jest obecnie wiodącą linią lotniczą w tym kraju, obsługującą 27 tras, w porównaniu z 17 Georgian Airways.

Rynek lotniczy w Gruzji cieszył się w ostatnich latach silnym wzrostem, ale rosyjski zakaz lotów zakłóca ten trend. Wejście Ryanaira następuje w politycznie dogodnym momencie dla gruzińskiego rządu.
Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Przewoźnicy niskokosztowi
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony