Partner serwisu

Ryanair przywraca 40 proc. lotów od 1 lipca

Rafał Dybiński 12.05.2020

Ryanair przywraca 40 proc. lotów od 1 lipca
fot. Piotr Bożyk
Ryanair ogłosił w oficjalnym komunikacie plany powrotu do 40 procent normalnych rozkładów lotów od 1 lipca. Decyzja jest jeszcze uzależniona od zniesionych przez rządy ograniczeń podróży powietrznych między krajami Unii Europejskiej oraz wdrożonych środków ochrony zdrowia publicznego na lotniskach.
Ryanair będzie obsługiwał dziennie rozkład obejmujący prawie 1000 rejsów, przywracając 90 proc. sieci tras sprzed wybuchu pandemii koronawirusa SARS-CoV-2. Wszystkie informacje o trasach, częstotliwościach, rozkładzie lotów i promocjach można znaleźć na oficjalnej stronie przewoźnika z Irlandii.

Od czasu ograniczenia lotów w połowie marca, Ryanair obsługuje skrócony, dzienny rozkład 30 lotów między Irlandią, Wielką Brytanią i Europą. Od lipca przewoźnik wznowi loty z większości swoich 80 baz w całej Europie. Priorytetem Ryanaira jest przywrócenie lotów na jak największej liczbie tras, a nie obsługiwanie jedynie tras o największych częstotliwościach, liczba dziennych/tygodniowych operacji będzie więc niższa niż w pierwotnym rozkładzie.

Pomiar temperatury i maseczki

Ryanair zachęca pasażerów do stosowania skutecznych środków bezpieczeństwa w celu ograniczenia rozprzestrzeniania wirusa COVID-19. Należą do nich ograniczenie liczby przewożonych bagaży rejestrowanych, odprawa online, zapisanie karty pokładowej w smartfonie, a także przechodzenie pomiaru temperatury na lotnisku i noszenie masek/ zakrywania nosa i ust przez cały czas podróży w terminalu i na pokładzie samolotu. Wszystkie samoloty Ryanaira są wyposażone w filtry powietrza HEPA (podobne do stosowanych na oddziałach szpitalnych), a wszystkie powierzchnie wewnętrzne samolotów są dezynfekowane co noc profesjonalnymi środkami, których skuteczność określa się na ponad 24 godziny. Pomiar temperatury i maseczki/ zakrywanie nosa i ust są kamieniem węgielnym powrotu do latania, zachowanie dystansu społecznego na lotniskach i na pokładzie samolotu będzie stosowane tam, gdzie to możliwe.

W samolotach członkowie złóg pokładowych Ryanaira będą używali maseczek. Na pokładzie będą serwowane wyłącznie paczkowane przekąski i napoje, a płatności będą realizowane jedynie bezgotówkowo. Kolejki do toalety będą zabronione, dostęp do korzystania z nich zostanie udostępniony indywidualnym pasażerom na żądanie. Ryanair zachęca pasażerów do regularnego mycia rąk i używania środków dezynfekujących w terminalach lotniczych.

Jako tymczasowy środek zapobiegawczy, podczas gdy państwa UE uwalniają kolejne restrykcje, Ryanair będzie wymagał od wszystkich pasażerów podróżujących w lipcu i sierpniu wypełnienia danych (w punkcie odprawy) o tym, na jak długo planują pobyt, a także podanie adresu podczas pobytu w innym kraju UE. Informacje te zostaną przekazane rządom poszczególnych krajów UE w celu pomocy w egzekwowania wszelkich przepisów dotyczących izolacji wymaganych od osób odwiedzających poszczególne kraje wewnątrz UE.

Wilson: Wybraliśmy najbardziej optymalny termin

– To bardzo ważne zarówno dla naszych klientów, jak i naszych pracowników, abyśmy od 1 lipca wrócili do normalnych rozkładów lotów. Rządy krajów europejskich wprowadziły blokadę na cztery miesiące, aby ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa COVID-19. Po czterech miesiącach nadszedł czas, aby Europa znów latała, abyśmy mogli ponownie połączyć przyjaciół i rodziny, umożliwić ludziom powrót do pracy i wznowić europejski przemysł turystyczny, który zapewnia tak wiele milionów miejsc pracy – wyznał Eddie Wilson, Prezes Zarządu Ryanaira.

– Ryanair będzie ściśle współpracował z organami zdrowia publicznego w celu zapewnienia, że loty spełniają, w miarę możliwości, skuteczne środki ograniczające rozprzestrzenianie się wirusa COVID-19. Jak już pokazano w Azji, kontrole temperatury oraz maseczki/ osłona nosa i ust są najskuteczniejszymi sposobami osiągnięcia tego celu na krótkich dystansach (1 godzina) na jednolitym rynku europejskim. Obecnie poszczególne kraje Europy pozwalają na stopniowy powrót do normalnego życia, spodziewamy się, że będzie to ewoluować w nadchodzących tygodniach i miesiącach. Do 1 lipca pozostaje ponad 6 tygodni. Uważamy, że ​​jest to najbardziej optymalny termin na przywrócenie lotów, abyśmy mogli pozwolić przyjaciołom i rodzinom ponownie się spotkać, dotrzeć do pracy i pozwolić gospodarkom opartym na turystyce jak Hiszpania, Portugalia, Włochy, Grecja, Francja oraz inne kraje odzyskać resztki tegorocznego sezonu turystycznego – podkreślił prezes przewoźnika z Irlandii.

– Bilety na wszystkie loty od 1 lipca są teraz w sprzedaży na stronie www.ryanair.com, w cenach zaczynających się już od 85zł za lot w jedną stronę. Będziemy nadal ściśle współpracować z organizacjami zdrowia publicznego, aby zachęcić naszych pracowników i pasażerów do podjęcia praktycznych i skutecznych kroków w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się wirusa COVID-19, w najlepszym interesie naszych pasażerów i naszych pracowników – dodał Wilson.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
COVID. Epidemia koronawirusa z Wuhan a lotnictwo