Partner serwisu

Ryanair przegrał z easyJet. KE przydziela sloty w Lizbonie brytyjskim liniom

Mateusz Kieruzal 20.06.2022

Ryanair przegrał z easyJet. KE przydziela sloty w Lizbonie brytyjskim liniom
fot. Piotr Bożyk
Tanie linie lotnicze easyJet uzyskały dodatkowe 18 slotów na lotnisku w Lizbonie, co czyni brytyjskiego operatora drugim co do wielkości przewoźnikiem obsługującym lizboński port lotniczy. O sloty, które wcześniej posiadały portugalskie narodowe linie lotnicze TAP Air Portugal, ale w wyniku otrzymania pomocy publicznej musiały je oddać, starał się również Ryanair, ale Komisja Europejska zdecydowała się przyznać prawa startu i lądowania operatorowi z Wielkiej Brytanii.
Niskokosztowiec z Wielkiej Brytanii – easyJet – oparł się konkurencji Ryanaira, zdobywając 18 dziennych miejsc startów i lądowań na lotnisku w Lizbonie, które wcześniej należały do TAP Air Portugal. Narodowy przewoźnik Portugalii został zmuszony do zrzeczenia się slotów po przejściu restrukturyzacji i otrzymaniu pomocy publicznej w ramach pandemicznej pomocy liniom lotniczym, na którą pozwoliła Komisja Europejska.

21 grudnia 2021 roku KE zatwierdziła 2,55 mld euro pomocy publicznej na rzecz grupy TAP, w tym TAP Air Portugal. Pomoc została zatwierdzona zgodnie z wytycznymi KE w sprawie pomocy państwa na ratowanie i restrukturyzację przedsiębiorstw znajdujących się w trudnej sytuacji, z zastrzeżeniem warunków obejmujących pakiet środków służących usprawnieniu działalności Grupy TAP, obniżeniu jej kosztów i ograniczeniu zakłóceń konkurencji.

Pakiet obejmował środek związany z lotniskiem w Lizbonie, gdzie TAP Air Portugal ma silną pozycję. Lotnisko jest bardzo zatłoczone, co oznacza, że linie lotnicze nie mogą uzyskać dostępu do miejsc startu i lądowania, o które proszą w swoich wnioskach. W związku z tym TAP Air Portugal zobowiązał się do przekazania 18 slotów dziennie w porcie lotniczym w Lizbonie konkurencyjnemu przewoźnikowi, aby umożliwić trwałe wejście lub ekspansję innych linii lotniczych z korzyścią dla konsumentów. Grupa TAP wyznaczyła powiernika do monitorowania tego zobowiązania w zakresie slotów.

Nowe loty easyJet z Lizbony od 30 października

Od teraz easyJet jest uprawniony do zawarcia umowy dot. transferu slotów z TAP Air Portugal. Brytyjskie linie zyskają nowe sloty od 30 października, tj. w momencie rozpoczęcia się sezonu zimowego w lotnictwie. Tani przewoźnik zapowiedział, że planuje "zaoferować szerszy wybór miejsc docelowych i przystępne ceny dla osób podróżujących do i z stolicy Portugalii".

– Jesteśmy bardzo zadowoleni z decyzji Komisji Europejskiej o przydzieleniu easyJet 18 nowych slotów na lotnisku w Lizbonie. Pozwoli nam to na dalszy znaczny wzrost na jednym z naszych najważniejszych rynków. W ciągu ostatnich dwóch trudnych lat Portugalia odegrała kluczową rolę we wspieraniu naszej strategii. Jest to jedno z najbardziej ulubionych miejsc docelowych naszych klientów. Cieszymy się również, że możemy zostać przewoźnikiem numer dwa w Lizbonie. Jest to świadectwo lojalności naszych portugalskich klientów na przestrzeni lat – oświadczył Jose Lopes, dyrektor regionalny easyJet na Portugalię.

– Z ponad milionami pasażerów przewiezionych do i z Portugalii w ciągu ostatnich 26 lat z dumą wspieraliśmy demokratyzację lokalnego transportu lotniczego w Portugalii, umożliwiając coraz większej liczbie Portugalczyków wygodne i bezproblemowe podróżowanie po Europie. Nie byłoby to możliwe bez wsparcia naszych ludzi, którzy stanowią kluczowy czynnik naszego sukcesu – dodał Lopes w oświadczeniu przewoźnika.

Brytyjskie linie otwarły swoją bazę na lotnisku w Lizbonie w 2012 roku. Obecnie w Portugalii, oprócz stolicy, easyJet obsługuje loty pasażerskie z Porto, Faro, Funchal i Porto Santo. W ciągu ostatnich 24 lat, od pierwszego lotu do Portugalii w 1998 roku, easyJet przewiózł około 70 mln pasażerów do i z Portugalii. Otwarte zostały trzy bazy, gdzie stacjonuje 16 samolotów. Jak dotąd, w porównaniu do poziomu sprzed pandemii, easyJet wzrósł w położonym na Półwyspie Iberyjskim państwie o 18 proc. W Lizbonie ruch zwiększył się o 14 proc., aż o połowę wzrosła liczba obsługiwanych pasażerów w Porto, a o 63 proc. w Funchal na Maderze. W 2021 roku linie otworzyły swoją najnowszą portugalską bazę w Faro.

Dlaczego easyJet, a nie Ryanair?

Komisja Europejska, biorąc pod uwagę zagęszczenie ruchu lotniczego na lizbońskim lotnisku, uznała, że easyJet znalazł się na pierwszym miejscu wśród wszystkich zainteresowanych linii lotniczych. Komisja opublikowała zaproszenie do składania wniosków 25 lutego, przyciągając do przetargu kilka linii lotniczych, które chciałyby rozszerzyć swoją działalność w tym porcie lotniczym. Propozycje zostały uszeregowane w oparciu o liczbę miejsc, które przewoźnicy oferowaliby, korzystając ze slotów. Liczba foteli zaoferowanych przez easyJet zdeklasowała innych przewoźników.

– Po przeprowadzeniu otwartej procedury, easyJet uzyska 18 dziennych slotów na starty i lądowania, które obecnie na lotnisku w Lizbonie posiada TAP. Zachęci to konkurencję w europejskim sektorze lotniczym, ponieważ umożliwi easyJet rozszerzenie swojej działalności na tym zatłoczonym lotnisku, przyczyniając się do konkurencyjnych cen biletów i większego wyboru dla europejskich konsumentów – powiedziała wiceprzewodnicząca wykonawcza Komisji Europejskiej Margrethe Vestager, która pełni również funkcję europejskiej komisarz ds. konkurencji.

Brytyjski easyJet stanie się drugim co do wielkości operatorem na lotnisku w Lizbonie po TAP Air Portugal. Niskokosztowiec twierdzi, że w porównaniu do poziomów sprzed pandemii, jego przepustowość w Portugalii wzrosła o 18 proc., w tym aż o 14 proc w samej Lizbonie. Ryanair po ogłoszeniu decyzji przez Komisję Europejską stwierdził, że jest „bardziej niezawodnym” przewoźnikiem i to on powinien otrzymać oddawane przez TAP sloty. Na nieszczęście dla Ryanaira, Bruksela nie widziała tego w ten sposób i opowiedziała się na korzyść easyJet. W marcu irlandzkie linie lotnicze usunęły nagle ze swojego rozkładu lotu 19 tras do i z Lizbony, argumentując wpływem TAP na portugalski rynek lotniczy. Władze Ryanair wezwały premiera Portugalii do zwolnienia slotów przez TAP na lotnisku w Lizbonie.
Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Przewoźnicy niskokosztowi
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony