Partner serwisu

Ryanair oddaje swoje samoloty do dyspozycji krajów UE

Emilia Derewienko 25.03.2020

Ryanair oddaje swoje samoloty do dyspozycji krajów UE
fot. Ryanair
W związku z pandemią koronawirusa linie lotnicze były zmuszone ograniczyć oferowanie i anulować wiele połączeń lotniczych, a co za tym idzie – uziemić samoloty. Ryanair poinformował, że swoje maszyny przekazał do dyspozycji rządów krajów Unii Europejskiej – tak, aby mogły wspierać akcje repatriacyjne.
Irlandzki przewoźnik już wcześniej informował, że zakłada uziemienie większości samolotów ze swojej floty, a nawet – z czym również się liczył – uziemienie wszystkich maszyn. To obecnie dla linii lotniczych konieczność, biorąc pod uwagę zakaz lotów i zamknięcie granic zewnętrznych Unii Europejskiej, pomijając nieliczne rejsy repatriacyjne.

Większość maszyn została uziemiona we wtorek 24 marca. Na tę okazję specjalne pismo do swoich pasażerów postanowił wystosować sam prezes Ryanaira, Michael O’Leary. „Zaoferowaliśmy nasze samoloty wszystkim rządom Unii Europejskiej, zarówno do lotów ratowniczych, jak i do obsługi lotów niezbędnych do transportu podstawowych leków, sprzętu ochrony osobistej oraz, w razie potrzeby, zapasów żywności w nagłych wypadkach” – napisał w oświadczeniu.

Jak dodał, gdy granice Europy stają się zatłoczone lub zamknięte, to właśnie Ryanair odgrywa „kluczową rolę” w utrzymywaniu przepływu ważnych leków i żywności. „Kontynuujemy współpracę z rządami UE w zakresie lotów ratowniczych w celu powrotu pasażerów porzuconych do ich kraju ojczystego. We wszystkich przypadkach loty te odbywają się z zachowaniem maksymalnego bezpieczeństwa, z codzienną dezynfekcją maszyn i bez obsługi wózka, w celu zminimalizowania kontaktu społecznego. Bezpieczeństwo i dobre samopoczucie naszych załóg i pasażerów jest naszym priorytetem nr 1” – stwierdził O’Leary.

Prezes Ryanaira podkreślił, że nie wiadomo jak długo potrwać może obecna sytuacja. Ma jednak swoje przewidywania, związane z tym tematem. „W tej chwili nie spodziewamy się obsługiwać lotów w kwietniu i maju, ale będzie to oczywiście zależeć od porad rządowych i we wszystkich przypadkach będziemy przestrzegać tych instrukcji” – zapewnił.

Michael O’Leary oświadczył, że nad bezpieczeństwem lotów będzie czuwać 18 tys. specjalistów lotniczych z Ryanair Group. „W liniach Ryanair, Buzz, Lauda i Malta Air zrobimy wszystko, co w naszej mocy, aby utrzymać nasze samoloty, nasze załogi i nasze zespoły inżynieryjne tak, aby po pokonaniu pandemii Covid-19 Europa była gotowa wrócić do latania, aby pozwolić obywatelom Europy wrócić do pracy, odwiedzić przyjaciół, rodzinę i odbudować europejski przemysł turystyczny, od którego zależy tak wiele milionów miejsc pracy i rodzin” – napisał. „Chociaż najbliższa przyszłość jest niepewna, należy pamiętać, że podobnie jak wszystkie pandemie, kryzys minie”.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
COVID. Epidemia koronawirusa z Wuhan a lotnictwo