Partner serwisu

Rumunia chce nowego lotniska dla Bukaresztu

Justyna Urbaniak 06.07.2018

Rumunia chce nowego lotniska dla Bukaresztu
fot. Pixabay
Rumuński rząd chce zbudować nowe lotnisko na południu Bukaresztu. Port miałby zostać wyposażony w dwa terminale przystosowane do obsługi 30 milionów pasażerów rocznie.
– Nowy port lotniczy powinien być przystosowany do obsługi około 30 milionów pasażerów rocznie, obsługiwanych przez dwa terminale pasażerskie. Inwestycja mogłaby powstać na powierzchni nie większej niż 600 hektarów – wyjaśnił rzecznik prasowy rumuńskiego rządu.

Rozmowy o nowym lotnisku w pobliżu stolicy, położonym na południu miasta, nie są nowe, ale nigdy nie zostały sfinalizowane w projekcie. Rząd zamierza znaleźć prywatną firmę, która stworzy partnerstwo publiczno-prywatne, by zrealizować inwestycję. Ale znalezienie takiego partnera nie będzie łatwe. Póki co nie wyznaczono nawet dokładnej lokalizacji dla inwestycji.

Lotnisko w Bukareszcie miałoby stać się punktem tranzytowym dla pasażerów podróżujących do Azji, Pacyfiku, ale także do Europy lub Ameryki. Tuż obok planów związanych z budową nowego lotniska dla stolicy Rumunii, w kraju od miesięcy mówi się również o budowie nowego terminala na międzynarodowym lotnisku Henri Coanda, obecnie obsługującym Bukareszt. Ruch na lotnisku znacznie wzrósł w ostatnich latach i ma sięgnąć w tym roku ponad 14 milionów obsłużonych podróżnych. Nowy terminal będzie samodzielnym budynkiem, oddzielonym od istniejących terminali.

Wcześniej przedstawiciele lotniska informowali, że budowa rozpocznie się w 2022 r., a koszt inwestycji sięgne 818,5 mln euro, z wyłączeniem kosztów wywłaszczeń gruntów. Nowy terminal powinien zostać ukończony do 2025 r. Dzięki inwestycji przepustowość lotniska miałaby wzrosnąć dwukrotnie.
Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony