Partner serwisu

Rosja zawiesiła loty do Turcji. Powodem COVID-19 czy słowa Erdoğana?

Rafał Dybiński 13.04.2021

Rosja zawiesiła loty do Turcji. Powodem COVID-19 czy słowa Erdoğana?
fot. Piotr Bożyk
Rosja zawiesiła loty pasażerskie do Turcji na półtora miesiąca, a konkretnie od 15 kwietnia do 1 czerwca. Oficjalnie decyzja została podjęta w celu zapobiegania rozprzestrzenianiu się nowej fali infekcji wirusem COVID-19. Dla wielu obserwatorów bardziej oczywisty powód jest inny.
Ograniczenia obejmują rejsy rosyjskich linii pasażerskich na wszystkie lotniska w Turcji. Ponadto do 1 czerwca zawieszono również loty do Tanzanii. Decyzję ogłosiła wicepremier rosyjskiego rządu Tatiana Golikowa. Według niej pozostaną tylko dwa loty tygodniowo na trasie Stambuł – Moskwa. Dla rosyjskich turystów przebywających w Turcji zorganizowane zostaną rejsy repatriacyjne.

Według szefowej Rospotrebnadzor Anny Popowej, cytowanej przez gazetę "Komsomolskaja Prawda", sytuacja związana z pandemią koronawirusa w Turcji "bardzo szybko się komplikuje". RBC przypomina, że wielu turystów, którzy mieli przyjechać do Turcji w maju 2020 roku przełożyło swoje wycieczki na maj 2021 roku. Właśnie z powodu pandemii, która wybuchła dwanaście miesięcy temu.

Piątkowe rozmowy Putina z Erdoğanem

Turcję jeszcze w 2019 roku odwiedziło ponad siedem milionów Rosjan. W piątek o sytuacji z koronawirusem w Azji Mniejszej rozmawiali prezydenci Władimir Putin i Recep Tayyip Erdoğan. Jeszcze tego samego dnia pojawiły się doniesienia, że ​​Rosja może zawiesić loty.

Agencja Rosturizm, według TASS, opracowała już środki wspierające touroperatorów w związku z wstrzymaniem rejsów do Turcji oraz Tanzanii. Proponuje się również tymczasowe anulowanie wpłat organizatorów wycieczek do funduszu rezerwowego, zmniejszenie i odroczenie wpłat na inne fundusze oraz subsydiowanie touroperatorów na loty repatriacyjne z Turcji oraz Tanzanii.

Sobotnie spotkanie Erdoğana z Zełenskim

Być może jest jeszcze jeden powód takich decyzji Rosji, ale już mniej oficjalny. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski odwiedził bowiem w sobotę Stambuł. Na spotkaniu z nim Erdogan wyraźnie zadeklarował, że Turcja nie uznaje aneksji Krymu przez Rosję.

– Moskwa szybko ostrzegła Ankarę i inne stolice przed podsycaniem militarystycznych nastrojów w Kijowie – nie krył w poniedziałek rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow, który przemawiał po rozmowach z ministrem spraw zagranicznych Egiptu Samihem Szukrim. 

– Wszystkim odpowiedzialnym krajom, z którymi się komunikujemy, a Turcja jest jednym z nich, zdecydowanie zalecamy przeanalizowanie sytuacji związanej z bojowymi oświadczeniami reżimu kijowskiego i ostrzegamy przed podsycaniem militarystycznych nastrojów – podkreślił Ławrow po rozmowach z Szukrim. Czy zawieszenia lotów do Turcji są więc bardziej efektem gry politycznej niż pandemii?

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
COVID. Epidemia koronawirusa z Wuhan a lotnictwo