Partner serwisu

Rosja wznowi loty z 52 „zaprzyjaźnionymi" krajami

Mateusz Kieruzal 05.04.2022

Rosja wznowi loty z 52 „zaprzyjaźnionymi" krajami
fot. Piotr Bożyk
Rosja planuje znieść ograniczenia lotów do i z 52 krajów po 9 kwietnia. Jest to część planów zmniejszenia środków zaradczych podjętych w celu spowolnienia rozprzestrzeniania się pandemii COVID-19, powiedział w poniedziałek premier tego kraju Michaił Miszustin.
Rosja planuje wznowić loty do i z Argentyny, RPA i innych „przyjaznych krajów”, powiedział premier Miszustin, cytowany przez agencję TASS. Będą to kraje, które nie przyłączyły się do ostatniej fali zachodnich sankcji wobec Moskwy w związku z inwazją militarną na Ukrainę, którą władze Federacji nazywają „operacją specjalną”, mającą na celu zdemilitaryzowanie Ukrainy.

Decyzja została podjęta po tym, jak rosyjski rząd ogłosił w sobotę, że zapewni 100 miliardów rubli, aby pomóc swojemu sektorowi lotniczemu, zwłaszcza krajowemu, utrzymać się na powierzchni po tym, jak mocarstwa zachodnie, takie jak Wielka Brytania, USA i UE, nałożyły na Moskwę sankcje za wojnę na Ukrainie.

Rosja nałożyła szerokie ograniczenia w podróżowaniu na początku pandemii koronawirusa w marcu 2020 roku, z których wiele nadal obowiązuje. Największe państwo globu stopniowo zaczęło rozszerzać listę krajów uznanych za bezpieczne dla podróży lotniczych. Państwa, z którymi Rosja wznowi loty po 9 kwietnia, to Algieria, Chiny, Liban, Peru i Pakistan, podała grupa zadaniowa ds. koronawirusa. Premier Miszustin zapowiedział również, że zniesione zostaną ograniczenia w podróżowaniu przez granicę lądową z Chinami.

Rosja zamknęła swoją przestrzeń powietrzną dla linii lotniczych z 36 krajów, w tym wszystkich 27 państw członkowskich Unii Europejskiej, w odpowiedzi na sankcje związane z Ukrainą wymierzone w jej sektor lotniczy. Środki karne nałożone przez mocarstwa zachodnie zmusiły również zachodnie firmy do rozwiązania umów leasingowych z rosyjskimi liniami lotniczymi na ponad 500 samolotów.

Sankcje uniemożliwiają również rosyjskim liniom lotniczym kupowanie części do samolotów lub usług serwisowych z Europy lub Stanów Zjednoczonych, zwiększając presję na jedenasty co do wielkości rynek lotniczy na świecie z powodu zakazu korzystania z przestrzeni powietrznej Ameryki Północnej i Europy.

Warto pamiętać, że działanie podjęte przez rosyjskie władze jest bez znaczenia dla rosyjskiego lotnictwa, ponieważ linie lotnicze z Rosji w dalszym ciągu mają zakaz przebywania w przestrzeni powietrznej Unii Europejskiej, Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych i Kanady.
Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Wojna Rosja - Ukraina
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony