Partner serwisu

Rosja wycofuje się z rozmów o zestrzeleniu samolotu Malaysia Airlines

Emilia Derewienko 17.10.2020

Rosja wycofuje się z rozmów o zestrzeleniu samolotu Malaysia Airlines
fot. Alan Wilson
Rosja oświadczyła w czwartek, że wycofa się z konsultacji z Holandią i Australią w sprawie zestrzelenia samolotu MH17 Malaysia Airlines nad Ukrainą w 2014 roku. Władze tego kraju uważają, że śledztwo to „złośliwa” próba zrzucenia winy na Moskwę – donosi AFP News.
„Wrogie czyny ze strony Holandii sprawiły, że kontynuacja trójstronnych konsultacji i nasz w nich udział stały się bezsensowne” – oświadczyło rosyjskie ministerstwo spraw zagranicznych. Holandia, Australia i właśnie Rosja od 2018 roku prowadziły dyskusje, mające na celu odkrycie przyczyny katastrofy Boeinga 777 linii Malaysia Airlines.

Samolot w drodze z Amsterdamu do Kuala Lumpur 17 lipca 2014 roku został trafiony przez radziecki pocisk BUK. W katastrofie zginęło 298 osób – wszystkie, znajdujące się na pokładzie. Na pokładzie maszyny, zestrzelonej nad terytorium kontrolowanym przez wspieranych przez Rosję separatystów, znajdowało się 196 obywateli Holandii i 38 Australijczyków.

Przemawiając do dziennikarzy na szczycie UE w Brukseli, holenderski premier Mark Rutte powiedział, że jest „rozczarowany” i „zaskoczony” decyzją Rosji, dodając, że jest to „szczególnie bolesne” dla rodzin ofiar. W międzyczasie minister spraw zagranicznych, Stef Blok, wezwał ambasadora Rosji, aby wyrazić „głęboki żal” z powodu tej decyzji Rosji.

Władze rosyjskie miały żal, że Haga wnosi sprawę przeciwko Rosji „o jej rolę w zniszczeniu samolotu MH17” przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka „po zaledwie trzech rundach rozmów”. „Holandia w ten sposób demonstruje swój zdecydowany zamiar wejścia na złą ścieżkę jednostronnego przypisania Rosji odpowiedzialności za to, co się stało” – głosi stanowisko Moskwy.

Holenderscy przywódcy otwarcie oskarżyli Rosję o stanie za śmiercią jej obywateli. Kraj ten z kolei zawsze stanowczo zaprzeczał, jakoby miał coś wspólnego z katastrofą, obwiniając o to Ukrainę. „Australia i Holandia najwyraźniej nie próbowały zrozumieć, co naprawdę wydarzyło się latem 2014 roku, a jedynie chciały uzyskać od Rosji zeznanie i odszkodowanie dla krewnych ofiar” – stwierdził minister spraw zagranicznych Rosji. Rosja będzie „kontynuować współpracę” z Hagą w śledztwie, ale „w innym formacie” – dodał.

W marcu holenderskie sądy rozpoczęły sprawę przeciwko czterem podejrzanym zestrzelenia samolotu: trzem Rosjanom i jednemu Ukraińcowi.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony