Partner serwisu

Rosja wstrzymuje loty międzynarodowe. Wyjątkiem Mińsk

Mateusz Kieruzal 05.03.2022

Rosja wstrzymuje loty międzynarodowe. Wyjątkiem Mińsk
fot. Piotr Bożyk
Federalna Agencja Transportu Lotniczego Rosji poinformowała linie lotnicze, aby zaprzestały lotów pasażerskich i cargo samolotami, które są zarejestrowane za granicą. Podjęte działanie ma zapobiec zatrzymaniu samolotów przez leasingodawców. Aerofłot odwołał wszystkie loty zagraniczne, z wyjątkiem tych do Mińska.
Rosyjski regulator lotniczy nakazuje wstrzymanie lotów zagranicznych od 6 marca, a lotów z zagranicy od 8 marca, informuje portal ria.ru. Ograniczenia nie będą dotyczyć rosyjskich linii lotniczych, które nie mają ryzyka, że ich użytkowane przez nich statki powietrzne zostaną zatrzymane w jakimś porcie lotniczym. Rejsy rosyjskich przewoźników wewnątrz kraju będą odbywać się bez żadnych ograniczeń.

– Od godz. 00:00 czasu moskiewskiego w dniu 6.03.2022 tymczasowo wstrzymujemy przewóz pasażerów i towarów z punktów na terytorium obcych państw do punktów na terytorium Rosji – głosi komunikat Agencji.

Agencja doradza Rosjanom korzystanie z komercyjnych lotów zagranicznych przewoźników do krajów trzecich, które nie ograniczały ruchu lotniczego z Rosją. Pasażerowie do Rosji według agencji mogą wracać przez Azerbejdżan, Armenię, Kazachstan, Katar, ZEA, Turcję i Serbię. Innym sposobem jest połączenie lotów z transportem naziemnym.

Rosja wie, że w momencie, gdy te samoloty opuszczają rosyjską przestrzeń powietrzną i latają gdzie indziej, zagraniczne firmy leasingowe/banki mają podstawy do przejęcia odrzutowców. Dzisiejsza decyzja to próba utrzymania przez Rosję aktywów w Rosji, ponieważ przejęcia mają już miejsce na całym świecie. Ponad połowa wszystkich samolotów komercyjnych z siedzibą w Rosji jest leasingowana głównie od firm zagranicznych. Ponad 700 wydzierżawionych „rosyjskich” samolotów jest zarejestrowanych na Bermudach, a ponad 30 w Irlandii. Dane pokazują, że około 160 odrzutowców zarejestrowanych jest w samej Rosji, 10 należy do zagranicznych banków lub leasingodawców.

Aerofłot zawiesza loty zagraniczne, oprócz Mińska

Po decyzji wydanej przez Federalną Agencję Transportu Lotniczego rosyjskie flagowe linie lotnicze Aerofłot poinformowały o czasowym zawieszeniu (prawie) wszystkich lotów międzynarodowych od 8 marca (00:00 czasu moskiewskiego) z powodu dodatkowych okoliczności uniemożliwiających loty. Przewoźnik nie stwierdza oficjalnie jaki jest powód anulacji, ale jest to oczywiste, że chodzi o możliwość zatrzymania samolotu przez leasingodawcę lub ubezpieczyciela w dowolnym porcie lotniczym poza Rosją, do którego linie wykonają lot. Anulacje dotyczą również międzynarodowych destynacji w rozkładzie linii lotniczych Rossija i Aurora. Odwołane rejsy mają numeru od SU5400 do SU5799 i od SU5950 do SU6999.

Linie od 6 marca przestaną przyjmować pasażerów, którzy mają wykupione bilety w obie strony na loty międzynarodowe, jeśli data powrotu przypada po 8 marca. Flagowiec zamierza kontynuować loty krajowe w Federacji, z wyjątkiem wcześniej wprowadzonych ograniczeń na loty do miast położonych na południu kraju. Przewoźnik w dalszym ciągu będzie oferował jedyne międzynarodowe połączenie, do białoruskiego Mińska.

S7 i Smartavia zawiesiły loty wcześniej

Rosyjskie największe prywatne linie lotnicze S7 i drugie co do wielkości ogółem, poinformowały, już wczoraj, że zaprzestają wykonywania wszystkich lotów międzynarodowych od soboty 5 marca. Firma nie podała oficjalnego powodu anulacji zaplanowanych lotów. Poza Unią Europejską, która zamknęła swoją przestrzeń powietrzną dla rosyjskich linii lotniczych, S7 wykonywał loty do 181 miejsc docelowych w Rosji jak i do Chin, Korei Południowej, Tajlandii, Kazachstanu, Kirgistanu, Tadżykistanu, Uzbekistanu, Armenii, Azerbejdżanu, Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Egiptu, Izraela czy Jordanii.

Do 19 marca swoje rejsy zagraniczne zawiesiły również linie Smartavia – Ze względu na ograniczenia lotów linie Smartavia są zmuszone tymczasowo zawiesić wszystkie loty zagraniczne. Ograniczenie będzie obowiązywać do 19 marca włącznie – brzmi komunikat przewoźnika.

Leasingodawcy z Irlandii ogłosili plany zerwania umów najmu z rosyjskimi przewoźnikami, zgodnie z sankcjami, co oznacza, że S7 jak i inne linie są zagrożone utratą samolotów, jeśli opuszczą one kraj i wylądują w jakimś innym niż rosyjskim porcie lotniczym. Linie lotnicze Pobeda i Ural Airlines już doświadczyły, że ich samoloty zostały przechwycone za granicą.

Wiele wskazuje na to, że realizacja zakazu dostarczania i leasingu samolotów oraz helikopterów do Rosji, nałożonego w ubiegłym tygodniu przez Unię Europejską w ramach odpowiedzi na inwazję Rosji na Ukrainę, nie będzie przebiegała bez problemów. Władze w Moskwie chcą zabronić liniom lotniczym zwracania zachodnich maszyn, mowa jest również o ich nacjonalizacji bez odszkodowania, co zabezpieczyłoby potrzeby transportowe Federacji Rosyjskiej. Więcej o sprawie informowaliśmy w TYM TEKŚCIE.
Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Wojna Rosja - Ukraina
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony