Partner serwisu

Rosja: Opozycjonista wyprowadzony z samolotu PLL LOT i zatrzymany

Rafał Dybiński 01.06.2021

Rosja: Opozycjonista wyprowadzony z samolotu PLL LOT i zatrzymany
fot. Piotr Bożyk
Samolot Polskich Linii Lotniczych LOT, który szykował się do odlotu z Sankt Petersburga i kołował już na pasie startowym, dostał polecenie powrotu do terminala. Federalna Służba Bezpieczeństwa nakazała wyprowadzenie z pokładu maszyny Andrieja Piwowarowa, poszukiwanego opozycjonisty - donoszą "Onet" i stacja TVN24".
Były dyrektor wykonawczy zlikwidowanej kilka dni temu organizacji "Otwarta Rosja" wielokrotnie krytykował decydentów z Kremla i prezydenta Władymira Putina. Został zatrzymany w drodze na urlop i przewieziony do Komitetu Śledczego w Sankt Petersburgu.

"W trakcie kołowania samolotu kontrola ruchu lotniczego nakazała załodze zawrócenie na stanowisko postojowe. Dowódca samolotu musiał zastosować się do tego polecenia, bowiem znajdował się w rosyjskiej jurysdykcji" - napisało do redakcji Rynku Lotniczego biuro prasowe PLL LOT. 

Piwowarow usłyszał zarzut prowadzenie "niepożądanej" działalności organizacji pozarządowej. Śledztwo w jego sprawie zostało wszczęte 29 maja w Krasnojarsku, gdzie Aerofłot postanowił niedawno założyć węzeł regionalny, ułatwiający komunikację z Dalekim Wschodem i azjatycką częścią Rosji. Właśnie w Krasnojarsku będą kontynuowane przesłuchania opozycjonisty.

Organizację "Otwarta Rosja" założył w 2001 roku Michaił Chodorkowski. Były biznesmen i więzień łagru został aresztowany dwa lata później za rzekome oszustwa i uchylanie się od płacenia podatków. Został ułaskawiony dopiero po interwencji kanclerz Niemiec Angeli Merkel w 2013 roku. Warunkiem był jednak wyjazd z kraju.

Zatrzymanie Piwowarowa przypomina niedawne aresztowanie Ramana Pratasiewicza na Białorusi. Wówczas jednak zmuszono do lądowania w Mińsku zmierzający do Wilna samolot linii lotniczych Ryanair Sun. Na pokładzie boeinga 737-800 o rejestracji SP-RSM było czterech Polaków. Odrzutowcem leciało także 94 Litwinów, jedenastu Greków, dziewięciu Francuzów, pięciu Rosja oraz obywatele Białorusi, Rumunii, Niemiec, Łotwy czy Gruzji. Później niektóre kraje Europy, w tym Polska, zdecydowały się na sankcje wobec linii lotniczy Belavia. Czy podobnie będzie teraz w przypadku Aerofłotu?

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
PLL LOT
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony