Partner serwisu

Rosja: "Kanibalizacja" zagranicznych samolotów rozpocznie się już latem

Rafał Dybiński 10.05.2022

Rosja: "Kanibalizacja" zagranicznych samolotów rozpocznie się już latem
fot. United Aircraft Corporation (UAC)
"Kommiersant", powołując się na raport Ministerstwa Transportu Rosji oraz dwóch linii lotniczych, poinformował, że do 2025 roku prawie dwie trzecie samolotów przewoźników z największego kraju świata straci zdolność do latania.
Niedobory części do odrzutowców będą w najgorszym przypadku odczuwalne już w drugiej połowie bieżącego roku, czyli za kilka tygodni. Dotknięty sankcjami rosyjski sektor lotniczy rozpocznie wkrótce proces "kanibalizacji" maszyn. Tylko w ten sposób będzie można utrzymać dłużej zdolność do latania niektórych innych odrzutowców, które zostały "znacjonalizowane" dekretem prezydenta Władymira Putina.

Redukcja samolotów będzie intensywnie postępować jeszcze w rozpoczynającym się sezonie letnim. Raport Ministerstwa Transportu Rosji nie sprecyzował jakie wersje odrzutowców będą dalej eksploatowane, ale zagrożonych uziemieniem i "kanibalizacją" jest od połowy do blisko dwóch trzecich wszystkich zagranicznych maszyn, wykorzystywanych komercyjnie przez takich przewoźników jak Aerofłot, Rossija, Pobeda, S7 Airlines, Azur Air czy Nordwind Airlines.

Najbardziej optymistyczny scenariusz zakłada w tym momencie, że do 2030 roku rosyjskie linie lotnicze nie będą w stanie odzyskać poziomu 100 mln obsłużonych rocznie pasażerów. Najpilniejsze potrzeby sprowadzają się aktualnie do napraw opon oraz łatania okładzin hamulcowych. Wkrótce zabraknie jednak również innych części. Nie ma więc mowy o powszechnie stosowanej w lotnictwie praktyce bezpieczeństwa polegającej na działaniach zapobiegawczych. Przyszłość rosyjskich przewoźników zaczyna być coraz trudniejsza.

Niedawno informowaliśmy również, że 30 proc. pracowników portu Moskwa-Wnukowo zostało poinformowanych o możliwych wypowiedzeniach. Trzecie co do wielkości lotnisko stolicy Rosji wdraża program oszczędności z powodu gwałtownego załamania ruchu lotniczego. To efekt inwazji wojsk Putina w Ukrainie oraz sankcji nałożonych przez Unię Europejską, Wielką Brytanię, Kanadę i Stany Zjednoczone. Ponadto kilka portów na południu Rosji wciąż jest zamkniętych z powodu "specjalnych operacji wojskowych". Więcej o tym pisaliśmy w TYM TEKŚCIE.

Wszystkie wiadomości o wojnie w Ukrainie znajdziecie w naszym specjalnym wątku: Wojna Rosja-Ukraina.


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Wojna Rosja - Ukraina
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony