Partner serwisu

Rosawiacja blokuje pracę pilotom z Rosji w innych krajach

Rafał Dybiński 30.06.2022

Rosawiacja blokuje pracę pilotom z Rosji w innych krajach
fot. Frankfurt Airport
Rosyjski Urząd Lotnictwa Cywilnego (Rosawiacja) ociąga się z wydawaniem stosownych zezwoleń na pracę dla pilotów, którzy po zwolnieniach w wyniku sankcji nałożonych na Rosję, pragną podjąć pracę u zagranicznych przewoźników. Wnioski w niektórych przypadkach są nawet całkowicie blokowane – donosi niemiecki serwis "aero.de'.
Po inwazji wojsk Putina w Ukrainie setki rosyjskich pilotów straciło zatrudnienie w liniach lotniczych z największego państwa świata. Droga w kierunku nowej pracy jest jednak bardzo wyboista. Krajowy regulator, jakim jest Rosawiacja, czasami nawet blokuje możliwość zatrudnienia poza Rosją.

Większość takich wniosków dotyczy pracy w Turcji, Tajlandii, Wietnamie i Malezji. Przewoźnicy z tych państw chętnie zatrudniliby pilotów z Rosji w obliczu nadspodziewanie wysokiego popytu na podróże lotnicze po dwóch latach pandemii koronawirusa SARS-CoV-2. Niemniej ich starania są utrudniane przez Rosawiację, która stawia pilotom przeszkody w poszukiwaniu nowej pracy. Weryfikacja stosownych pozwoleń trwa bardzo długo.

– Od końca lutego do połowy czerwca Rosawiacja otrzymała 600 wniosków od zagranicznych władz lotniczych – ujawnił gazecie „Kommiersant” Mirosław Bojczuk, szef rosyjskiej agencji pilotów.

Coś, co wydaje się formalnością w każdym kraju zachodniej i środkowej Europy, nie jest jednak takie w Rosji. Dotychczas rozpatrzono bowiem pozytywnie jedynie 100 wniosków pilotów o pracę poza granicami największego państwa świata.

Problem jest szerszy, ponieważ w Rosji zarejestrowanych jest niespełna 15 tys. pilotów. W ciągu najbliższych kilku lat co trzeci z nich osiągnie wiek emerytalny. Niedobory załóg są odczuwalne już od 2016 roku. Większość młodych i przyszłych rosyjskich pilotów kształci się poza Rosją i wolą pracować w innych krajach.
Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Wojna Rosja - Ukraina
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony