Partner serwisu

Rolls-Royce: Problemy z silnikami Trent dla A350-900. Możliwe pęknięcia łopat

Emilia Derewienko 11.08.2020

Rolls-Royce: Problemy z silnikami Trent dla A350-900. Możliwe pęknięcia łopat
fot. Piotr Bożyk
Operatorzy airbusów A350-900 zostali poinformowani o pęknięciach na łopatach silnika Trent XWB-84. Producent silników, Rolls-Royce, stara się uspokoić linie lotnicze i inwestorów. Firma zmagała się dotychczas z problemami dotykającymi części innego szerokokadłubowego samolotu.
Rolls-Royce doświadczył wcześniej uszczerbku na finansach i reputacji z powodu wielu problemów z silnikami Trent dla boeingów 787 Dreamliner. Tym razem awaria dotyczy tej samej części tylko dla airbusów A350-900.

Podczas gdy Rolls-Royce twierdzi, że jest za wcześnie, aby zidentyfikować pierwotną przyczynę niższej trwałości, Frank Haselbach, główny inżynier ds. programów dużych silników, twierdzi, że jest „całkiem przekonany”, iż problemy Trent XWB-84 oraz Trent 1000 nie są ze sobą związane. Jak mówi, problem został wykryty podczas rutynowych przeglądów silników z 2300-3400 cyklami, które są użytkowane od czterech do pięciu lat.

Normalnie producent oczekiwał, że komponent będzie miał dwukrotnie dłuższą żywotność. Pęknięcia łopat na skutek zużycia stwierdzono w około jednej piątej uszkodzonych silników – twierdzi Haselbach. W każdym przypadku jedno lub dwa ostrza były pęknięte. – Jest to coś, czego nie spodziewaliśmy się odkryć. Mimo to cieszymy się, że znaleźliśmy problem, zanim on znalazł nas – dodaje.

Rolls-Royce na razie odmawia ujawnienia swoich szacunków, dotyczących prawdopodobnego wpływu tej sprawy na finanse firmy. Hasselbach stwierdza jednak, że RR nie „uważa go za istotny”. Operatorzy samolotów A350 zostali poinformowani o potrzebie zaostrzenia kontroli silników, a sam Haselbach twierdzi, że proces trwa od 30 do 60 minut i można go zakończyć bez konieczności zdejmowania silnika.

Firma nie spodziewa się powtórki z awarii silników Trent 1000, kiedy to uziemione zostały samoloty B787 wyposażone w te części. Sytuacja ta została ostatecznie rozwiązana dopiero w pierwszych miesiącach tego roku.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony