Partner serwisu

Rekordowy rok cargo w Budapeszcie

Tomasz Śniedziewski 20.02.2019

Rekordowy rok cargo w Budapeszcie
fot. Port Lotniczy Budapeszt
Port lotniczy w Budapeszcie świętował rekordowe wyniki przewozów towarów za 2018 r. na gali, podczas której port wręczył nagrody partnerom cargo. Jedno z wyróżnień powędrowało do PLL LOT.
Podczas ceremonii, w której brało udział ponad 300 zaproszonych gości, władze lotniska wręczyły nagrody zwycięzcom w kategoriach najlepszej linii lotniczej Long Time Full-Freighter Cargo, najlepszej linii lotniczej Newcomer Full Freighter Cargo, najlepiej rozwijającej się linii lotniczej full-service, linii lotniczej z największym wzrostem oferowania na trasach dalekodystansowych oraz najlepszego przewoźnika oferującego przewozy zintegrowane.

Rok 2018 w Budapeszcie pod znakiem cargo

– Ostatni rok z wielu powodów był rokiem cargo na lotnisku w Budapeszcie: odnotowaliśmy rekordowe przewozy cargo, rozwijała się siatka połączeń, a obecnie, wraz z nabierającą rozpędu budową BUD Cargo City, jesteśmy na drodze do stworzenia środowiska przyjaznego przewozom cargo – powiedział René Droese, dyrektor ds przestrzeni biznesowej oraz cargo Portu Lotniczego w Budapeszcie.

– Ten dynamiczny rozwój cargo napędzają nasi wspaniali partnerzy cargo. Gala jest dla nas szansą by im podziękować i wyrazić nasze uznanie dla ich nieustających wysiłków. Przyznane nagrody obrazują unikalne i zharmonizowane portfolio klientów portu lotniczego oraz nieprzerwany rozwój w trzech głównych segmentach rynku: w wydzielonych operacjach przewozów towarowych, w przewozach w lukach cargo samolotów pasażerskich oraz w przewozach zintegrowanych – dodał Droese.

Cargolux oraz AirBridgeCargo Airlines najlepszymi operatorami full cargo

W 2018 r. największym oferowaniem cargo na lotnisku w Budapeszcie dysponowały linie lotnicze Cargolux. Przewoźnik od 16 lat nieprzerwanie obsługuje loty do stolicy Węgier towarowymi boeingami 747F, za co otrzymał wyróżnienie najlepszej linii lotniczej Long Time Full-Freighter Cargo. Z kolei tytuł najlepszej linii lotniczej Newcomer Full Freighter Cargo, czyli najlepszego nowego przewoźnika lotniczego cargo, trafiło do AirBridgeCargo Airlines. W 2018 r. linie lotnicze AirBridgeCargo Airlines wybrały Budapeszt jako główne centrum dostaw do Europy Środkowo Wschodniej. Już w pierwszym roku działalności, trasa łącząca stolicę Węgier z globalną siatką połączeń przewoźnika, odnotowała bardzo silne wyniki wyniki przewozowe, informują władze lotniska.

LOT najlepiej rozwijającą się linią lotniczą full-service

O tym, że do uzyskania w ubiegłym roku przez Budapeszt rekordowych wyników przewozowych cargo przyczyniła się działalność operacyjna LOT-u, świadczy przyznanie polskiemu przewoźnikowi nagrody dla najlepiej rozwijającej się linii lotniczej full-service. Jak wyjaśniają władze lotniska, LOT był jednym z największych graczy obsługujących przewozy towarowe w lukach cargo pod pokładem samolotów pasażerskich na trasach do Ameryki Północnej. Możliwe to było dzięki inauguracji przez polskiego przewoźnika w maju ubiegłego roku bezpośrednich połączeń z Budapesztu do Nowego Jorku oraz Chicago.

Qatar Airways z największymi wzrostami oferowania, DHL liderem przewozów cargo

Liniami lotniczymi, które w 2018 r. najbardziej zwiększyły oferowanie cargo w Budapeszcie były Qatar Airways. Przewoźnik, który już wcześniej na trasie do Budapesztu obsługiwał loty full cargo, w ubiegłym roku zwiększył oferowanie na lotach pasażerskich poprzez zamianę samolotu na większy. Dzięki temu łączna dostępna przestrzeń ładunkowa cargo powiększyła się o luki towarowe pod pokładami szerokokadłubowych samolotów pasażerskich przewoźnika obsługujących od ubiegłego roku loty do stolicy Węgier. Zmiana ta spowodowała, iż katarskie linie lotnicze otrzymały nagrodę dla linii lotniczej z największym wzrostem oferowania na trasach dalekodystansowych.

Nagroda dla najlepszego przewoźnika oferującego przewozy zintegrowane w 2018 r. trafiła do linii lotniczych DHL, które są najważniejszym partnerem cargo lotniska w Budapeszcie pod względem liczby operacji lotniczych oraz tonażu przesyłek obsługiwanych we własnym kompleksie przeładunkowym na lotnisku.

Budapeszt z trzycyfrowymi wzrostami przewozów cargo i planami na przyszłość

Łączny tonaż przewozów cargo w Budapeszcie wzrósł od 2015 r. o 60 proc. W 2018 r. lotnisko obsłużyło ponad 146,1 tys. ton cargo lotniczego, co przełożyło się na najwyższe w historii tempo wzrostu rok do roku wynoszące 14,9 proc. Aby obsłużyć stale rosnące przewozy frachtu lotniczego, w ubiegłym roku port lotniczy w Budapeszcie podjął decyzję o zainwestowaniu 32,6 mln euro w stworzenie wydzielonego centrum obsługi cargo o powierzchni 20 tys. m kw., które otrzymało nazwę BUD Cargo City.

Po inauguracji, centrum cargo zwiększy przepustowość cargo węgierskiego lotniska do 250 tys. ton rocznie. W sąsiedztwie centrum cargo powstanie także budynek spedycyjny o powierzchni 10 tys. m kw. oraz płyty postojowe dla samolotów o powierzchni 32 tys. m kw., zlokalizowane w sąsiedztwie drugiej drogi startowej, dzięki którym będzie możliwa równoczesna obsługa dwóch samolotów boeing 747-8F.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Cargo lotnicze
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony