Partner serwisu

Rejs Etihad z pomocą dla Palestyny doleciał do Izraela z Abu Zabi

Rafał Dybiński 20.05.2020

Rejs Etihad z pomocą dla Palestyny doleciał do Izraela z Abu Zabi
fot. Eric Salard
Emirackie linie lotnicze Etihad wysłały we wtorek pomoc humanitarną dla Palestyńczyków ze stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich do Izraela. To pierwszy bezpośredni lot komercyjnym między tymi dwoma państwami.
Samoloty prywatne i dyplomatyczne często musiały w przeszłości latać do krajów trzecich przed wizytą w Izraelu ze względu na to, że jak przypomina Associated Press, ZEA nigdy nie nawiązały oficjalnych stosunków dyplomatycznych z Izraelem.

"Etihad przeprowadził lot z pomocą humanitarną z Abu Zabi do Tel Awiwu w dniu 19 maja, aby zapewnić Palestyńczykom zaopatrzenie medyczne" – poinformowały AP państwowe linie, zaznaczając, że na pokładzie nie było pasażerów.

Emiracka agencja prasowa WAM poinformowała natomiast, że rząd ZEA dostarczył czternaście ton środków medycznych, w tym dziesięć respiratorów, które mają wspierać wysiłki na rzecz ograniczenia rozprzestrzeniania się pandemii wywołanej wirusem COVID-19 i jej wpływu na okupowane terytorium palestyńskie. Izraelskie władze lotnicze nieoficjalnie potwierdziły, że specjalny rejs odbył się w porozumieniu z rządem Izraela.

ZEA zostały założone dopiero w 1971 roku i nie mają tak złożonej historii relacji z Izraelem, jak inne państwa w regionie. Mimo, że nie uznają tego kraju, pozwalają na wizytę izraelskim urzędnikom, a w przyszłym roku Izrael weźmie udział w opóźnionej wystawie Expo 2020 w Dubaju.

Nieoficjalnie arabskim państwom Zatoki Perskiej zdarza się współpracować z Izraelem, ponieważ łączy je stosunek do Iranu. Jednak takie relacje pozostają bardzo kontrowersyjne wśród arabskiej opinii publicznej, która sprzeciwia się normalizacji stosunków z powodu nierozwiązanej kwestii palestyńskiej.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
COVID. Epidemia koronawirusa z Wuhan a lotnictwo