Partner serwisu

Realizacja inwestycji CPK i nadzór nad PAŻP w jednych rękach? Jest projekt ustawy

Redakcja 15.12.2021

Realizacja inwestycji CPK i nadzór nad PAŻP w jednych rękach? Jest projekt ustawy
fot. CPK
Jeszcze w ostatnim kwartale bieżącego roku do wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów trafi projekt ustawy o zmianie ustawy o działach administracji rządowej oraz niektórych innych ustaw, dotyczący Centralnego Portu Komunikacyjnego i nadzoru nad Polską Agencją Żeglugi Powietrznej. Osobą odpowiedzialną za opracowanie dokumentu i jego przedłożenie jest Marcin Horała, rządowy pełnomocnik do spraw CPK.
Przedłożony projekt ustawy włącza do działu rozwój regionalny sprawy związane z przygotowaniem i realizacją inwestycji w zakresie CPK, inwestycji towarzyszących oraz innych przedsięwzięć związanych z budową Portu Solidarność, o których mowa w ustawie z dnia 10 maja 2018 roku. Ponadto przekazuje nadzór nad Polską Agencją Żeglugi Powietrznej ministrowi właściwemu do spraw rozwoju regionalnego.

W informacjach o przyczynach i potrzebie wprowadzenia rozwiązań planowanych w projekcie podkreślono, że zmieniane ustawą zagadnienia należą aktualnie do działu transport. "Mając na uwadze multidyscyplinarny charakter realizowanego projektu CPK, nieograniczający się jedynie do spraw transportowych, ale również do rozwoju regionalnego, zasadnym jest przeniesienie określonych w projekcie spraw do działu rozwój regionalny"  – czytamy w uzasadnieniu.

Obecnie Ministerstwo Infrastruktury sprawuje nadzór nad CPK oraz PAŻP. Pełnomocnik rządu ds. CPK Marcin Horała jest także wiceministrem infrastruktury. 

 – Spółka CPK nie komentuje zmian dotyczących kwestii organizacyjnych w nadzorze nad projektem. Przygotowania do budowy CPK są zaawansowane i odbywają się zgodnie z planem. W ubiegłym tygodniu przedstawiciele lotniska Inczon z Seulu, doradca strategiczny CPK, zadeklarowali zaangażowanie kapitałowe w część lotniskową naszego projektu  – przekazał nam Konrad Majszyk, rzecznik CPK, poproszony o komentarz w tej sprawie.

 – Na terenie inwestycji trwa wykup nieruchomości oraz badania przyrodnicze i terenowe, a wzdłuż prawie 1 000 km przyszłych tras kolejowych w różnych częściach Polski odbywają się konsultacje społeczne będące elementem studiów techniczno-ekonomiczno-środowiskowych. W ciągu najbliższych dni przedstawimy preferowaną lokalizację Portu Solidarność. Przed nami kolejne wydarzenia. Dzieje się dużo, a będzie się działo jeszcze więcej – zapowiada Majszyk.

O komentarz poprosiliśmy również Polską Agencję Żeglugi Powietrznej.  – Zmiana nadzoru nad PAŻP wymaga zmian ustawowych, a więc podmiotem właściwym do udzielenia informacji w tym zakresie jest ustawodawca – odpowiedziała nam krótko Agata Król, rzecznik agencji.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Polska Agencja Żeglugi Powietrznej
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony