Partner serwisu

Qatar Airways pierwszymi liniami z transakcją na Lotniczej Giełdzie Węglowej

Mateusz Kieruzal 28.12.2021

Qatar Airways pierwszymi liniami z transakcją na Lotniczej Giełdzie Węglowej
fot. Qatar Airways
Qatar Airways stały się pierwszymi liniami lotniczymi na świecie, która dokonała transakcji na giełdzie węglowej stworzonej przez Międzynarodowe Zrzeszenie Przewoźników Lotniczych (IATA), przy pomocy izby  obrachunkowej zrzeszenia.
Nowo otwarta platforma pozwala skrócić czas handlu z tygodni do zaledwie 48 godzin. Zapewnione jest bezpieczeństwo finansowe dokonywanych transakcji i stały mechanizm kupowania/sprzedawania praw do emisji dwutlenku węgla. Dodatkowo zagwarantowane są wysokiej jakości projekty kompensacji emisji śladu węglowego.

Co to za giełda?

Lotnicza Giełda Węglowa (ang. Aviation Carbon Exchange) została wprowadzona w listopadzie 2020 roku przez Międzynarodowe Zrzeszenie Przewoźników Lotniczych. Zrzeszenie mówiło, że nowe narzędzie pomorze liniom lotniczym inwestować w wysokiej jakości certyfikowane projekty, które nie tylko kompensują wyemitowany ślad węglowy, ale także wspierają lokalne społeczności, chronią faunę i florę oraz wspomagają osiągnięcie celów rozwoju zrównoważonego, które założyła Organizacja Narodów Zjednoczonych.

Jest to scentralizowany rynek, gdzie linie lotnicze i inni przedstawiciele branży lotniczej mogą przehandlować emisjami CO2 w zamian za wspieranie projektów kompensacyjnych dla środowiska naturalnego poprzez bezpieczny i elektroniczny system. ACE oferuje transparentność pod względem cen i dostępności jednostek redukcji emisji, upraszczając przewoźnikom szybsze osiągnięcie celów dekarbonizacji ich działalności. Działa w oparciu o technologię dostarczaną przez Xpansiv CBL.

Gwarancja wprowadzenia CORSIA

20 grudnia br. IATA i Qatar Airways osiągnęły kolejny kamień milowy, który pokazuje, że giełda węglowa jest odpowiedzią na potrzeby branży lotniczej, która chce osiągnąć zeroemisyjność tak szybko jak to możliwe. Inicjatywa daje możliwość pomyślnej implementacji programu CORSIA (z ang. Carbon Offsetting and Reduction Scheme for International Aviation - Mechanizm Kompensacji i Redukcji CO2 dla Lotnictwa
Międzynarodowego) przyjętego przez Międzynarodową Agencję Lotnictwa Cywilnego (ICAO).

– Państwo Katar jest jednym z krajów, które dobrowolnie uczestniczą w fazie pilotażowej programu CORSIA. Jako lider w lotnictwie, Qatar Airways ma ambitną wizję zrównoważonego rozwoju. Witamy Lotniczą Giełdę Węglową stworzoną przez Zrzeszenie, która pozwala inwestować w jednostki redukcji emisji śladu węglowego, dalej pokazując nasze zaangażowanie w lotnictwo niskoemisyjne, dodatkowo zmniejszając nasze ryzyko finansowe – oświadczył w komunikacie dyrektor generalny Qatar Airways, Akbar Al Baker.

– Program CORSIA jest kluczowym narzędziem w pomocy branży w osiągnięciu neutralności węglowej jako długoterminowego celu ograniczenia emisji do 2050 roku. Giełda pozwala liniom lotniczym rekompensować ich ślad węglowy w pełnej transparentności i przy minimum biurokracji. Przez dokonanie pierwszej w historii transakcji, Qatar Airways zademonstrował wsparcie dla izby obrachunkowej naszego zrzeszenia, która jest pionierem efektywności w transakcjach wysokiej klasy programu offsetowych. Ostatnio, IATA przyjęła rezolucję dla światowego transportu lotniczego, który ma osiągnąć zeroemisyjnosć do 2050 roku. Długotrwałe podejście to zarządzania poziomem zmian klimatu powodowanego przez lotnictwo, podjęta rezolucja wzywa rządy do wspierania CORSIA i skoordynowanej polityki zmierzającej do uniknięcia patchworku środków lokalnych, regionalnych jak i narodowych – powiedział Willie Walsh, dyrektor generalny Międzynarodowego Zrzeszenia Przewoźników Lotniczych.
Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
COVID. Epidemia koronawirusa z Wuhan a lotnictwo