Partner serwisu

Qantas z Buenos Aires do Darwin: Najdłuższy lot komercyjny w historii

Redakcja 07.10.2021

Qantas z Buenos Aires do Darwin: Najdłuższy lot komercyjny w historii
fot. Darwin International Airport
Australijskie linie Qantas mogą się pochwalić najdłuższym komercyjnym lotem w swojej historii. Boeing 787-9 Dreamliner w drodze z Buenos Aires do Darwin pokonał 15 037 km.
Lot QF14 nie był najdłuższym lotem non stop, ale najdłuższym, na jaki było można kupić bilet. Wcześniej w ramach Projektu Sunrise przewoźnik wykonywał testowe połączenia z Sydney do Nowego Jorku i Londynu, ale były one niedostępne dla zwykłych pasażerów.

Najkrótsza możliwa trasa przelotu z Buenos Aires do Darwin to 14 683 km, czyli o 184 km od poprzedniego rekordowego dystansu, jakim było komercyjne połączenie pomiędzy Londynem a Perth. W przypadku rejsu QF14 rzeczywisty pokonany dystans wyniósł jednak 15 037 km.


Rejs został zorganizowany na zamówienie australijskiego rządu, a jego zadaniem było przewiezienie australijskich obywateli z Ameryki Południowej do Darwin, gdzie odbędą kwarantannę wynikającą z obowiązujących w państwie przepisów antywirusowych. Po jej zakończeniu będą mogli wrócić do domów.

Lot był obsługiwany Boeingiem 787-9 VH-ZNH. Samolot wystartował z argentyńskiego lotniska 5 października po południu a dotarł do Darwin rankiem następnego dnia. Lot trwał 17 godzin i 26 minut. Od strony formalnej był możliwy dlatego, że B787 użytkowane przez Qantas mają certyfikat ETOPS 330 umożliwiający pokonywanie długich tras nad Antarktydą w znacznej odległości od najbliższych lotnisk zapasowych.
Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony