Partner serwisu

Przylatujących spoza strefy Schengen czeka kwarantanna (Aktualizacja)

Redakcja/inf. pras. 23.06.2021

Przylatujących spoza strefy Schengen czeka kwarantanna (Aktualizacja)
fot. Piotr Bożyk
Polska zaostrzy przepisy dla podróżnych wracających z Wielkiej Brytanii oraz z państw spoza strefy Schengen. Obowiązkowa dziesięciodniowa kwarantanna to nie wszystko. Zwolni z niej tylko negatywny wynik testu, wykonanego nie wcześniej niż po tygodniu.
Tak zapowiedział rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Zmiany wejdą w życie w środę i mają związek z niepokojącym wzrostem zakażeń indyjskim wariantem delta koronawirusa SARS-CoV-2. Odpowiada on już za nawet 99 proc. wszystkich przypadków na Wyspach Brytyjskich, których dobowa liczba przekroczyła 10 tys.

Jak dotąd w Polsce potwierdzono 90 zakażeń wariantem delta. – Pierwszy przypadek wykryto półtora miesiąca temu. Przez te czterdzieści kilka dni wykryliśmy 90 przypadków. To nie jest mało – podkreślił Andrusiewicz. – Wszystkie przypadki dość szybko wyłapujemy. Najczęściej ogniska obejmują osoby ze sobą współpracujące. Łatwo wówczas o izolację, kwarantannę – uspokajał rzecznik resortu zdrowia.

– Podjęte decyzje w sprawie kwarantanny dla podróżnych przybywających z Wielkiej Brytanii mają zmniejszyć ryzyko transmisji wariantu delta koronawirusa z zagrożonego obszaru. Musimy zadbać o obywateli naszego kraju i ich bezpieczeństwo – podkreślił Adam Niedzielski, minister zdrowia.

– Przywracamy kwarantannę dla osób przyjeżdzających zza granicy. Kwarantanna będzie obowiązywała przyjeżdzających z państw spoza strefy Schengen i nienależących do europejskiego obszaru granicznego – dodał w środę Waldemar Kraska, wiceminister zdrowia.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
COVID. Epidemia koronawirusa z Wuhan a lotnictwo