Partner serwisu

Przetarg na inżyniera kontraktu dla inwestycji kolejowych CPK rozstrzygnięty

inf. pras. 25.07.2022

Przetarg na inżyniera kontraktu dla inwestycji kolejowych CPK rozstrzygnięty
fot. CPK
Centralny Port Komunikacyjny zamknął kolejne kluczowe postępowanie dla inwestycji kolejowych w całej Polsce. W ramach przetargu na tzw. inżyniera kontraktu spółka wyłoniła i podpisała umowy ramowe z 20 wykonawcami. Szacowana wartość kontraktu to 2,5 mld zł.
Nadzór inwestorski jest niezbędny do realizacji inwestycji kolejowych CPK na najwyższym, europejskim poziomie. Pełniący tę funkcję inżynier kontraktu to podmiot, który działa w imieniu spółki, zarządzając kontraktem i sprawując m.in. pieczę nad opracowaniem dokumentacji, technicznym wykonaniem robót oraz ich jakością na wszystkich etapach inwestycji. Umowa ramowa obejmuje również zastępstwo inwestorskie w trakcie prac budowlanych, odbiór, przekazanie do użytkowania, etap rozliczenia inwestycji oraz – opcjonalnie – wsparcie w czasie rękojmi i gwarancji. Wśród wyłonionych firm znalazły się podmioty m.in. z Polski, Francji i Korei Południowej.

– Mocny nacisk na umowy ramowe wynika z naszego podejścia inwestycyjnego. Dzięki zawarciu kontraktów na 8 lat dajemy wykonawcom stabilność. Jednocześnie, poprzez wyłonienie podmiotów, które mają duże doświadczenie w inwestycjach kolejowych, uzyskujemy gwarancję ich najlepszej realizacji – mówi Mikołaj Wild, prezes spółki CPK.

Wyłonione w przetargu firmy będą mogły ubiegać się, w ramach zawartej umowy ramowej, o poszczególne zadania cząstkowe przy budowie 12 „szprych” kolejowych w całej Polsce. Znacząco przyspieszy to wybór potencjalnych wykonawców robót od etapu projektowania, przez realizację, aż po gwarancję i rękojmię (w ramach opcji).

– Profesjonalny nadzór przy tak dużej inwestycji, jaką jest budowa 2000 km nowych linii kolejowych, jest kluczowy dla jakościowo najlepszego i sprawnego ich przeprowadzenia – dodaje Sławomir Kanik, dyrektor Biura Realizacji Programu Kolejowego w spółce CPK.

W ramach ogłoszonego w grudniu 2021 postępowania komisja przetargowa wyłoniła 20 wykonawców (w tym 3 konsorcja – łącznie 23 firmy), którzy wykazali się największym doświadczeniem i kwalifikacjami zespołów. Szacowana wartość zamówień, które będą realizowane na podstawie podpisanej z tymi przedsiębiorcami umowy ramowej, to około 2,5 mld zł netto.

Wśród firm wyłonionych w postępowaniu znalazły się: INKO Consulting, MGGP, AECOM Polska, SAFEGE, Biuro Realizacji Inwestycji KOLTECH Inwestor, EKOCENTRUM – Wrocławski Ośrodek Usług Ekologicznych, Transprojekt Gdański– Lider Konsorcjum, Systra, Ayesa Polska, DTŚ, BBF – Lider Konsorcjum i IDOM Inżynieria, Architektura i Doradztwo, Multiconsult Polska, TPF, DOHWA ENGINEERING i Korea National Railway, Egis Poland, FONON, Firma Menadżersko – Konsultingowa KOLMEN, Sweco Polska oraz ECM Group Polska. Szczegółowa lista wyłonionych w przetargu podmiotów znajduje się na platformie SmartPZP.

Podpisana umowa na usługi inżyniera kontraktu to jedna z kilku już umów ramowych procedowanych przez spółkę CPK. W ostatnich dniach został zawarty kontrakt z wykonawcami prac przygotowawczych na terenie planowanego Portu Solidarność.

Program inwestycji kolejowych CPK zakłada wybudowanie prawie 2000 km nowych linii kolejowych dużych prędkości prowadzących z 10 kierunków do CPK i Warszawy. Inwestycje kolejowe CPK umożliwią dojazd do CPK z większości miast w Polsce w czasie do 2,5 godz.
Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Centralny Port Komunikacyjny
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony