Partner serwisu

Prywatne samoloty przewożą testy na COVID-19 z niedostępnych obszarów Kolumbii

Emilia Derewienko 13.06.2020

Prywatne samoloty przewożą testy na COVID-19 z niedostępnych obszarów Kolumbii
fot. Agencja Reutera
Wyizolowane i trudno dostępne rejony Kolumbii przyjmują prywatne samoloty, przylatujące po próbki na koronawirusa. Ernesto Perez jest jednym z około 100 właścicieli prywatnych samolotów, którzy odpowiedzieli na telefon od prezydenta Ivana Duque, aby pomóc w transporcie lekarzy i sprzętu medycznego do najbardziej oddalonych obszarów tego kraju.
Bez samolotów niemożliwe byłoby przetransportowanie testów na koronawirusa z obszarów wiejskich do miejskich laboratoriów, zanim próbki zostaną uszkodzone. Ivan Duque nazwał pilotów „cichymi bohaterami”. – Odebrałem telefon od prezydenta, który chciał połączyć najbardziej oddalone obszary Kolumbii. Musieliśmy wziąć próbki, które zostaną sprawdzone w Bogocie. W porze deszczowej pokonanie takiej drogi jest niemożliwe – tłumaczy Perez.

Od czasu ogłoszenia stanu wyjątkowego w marcu, prywatne samoloty przewiozły już tysiące próbek i dziesiątki lekarzy w trakcie ponad 200 lotów. Przetransportowany został także cały personel medyczny do prowincji Arauca, na granicy z Wenezuelą.

Na samolot Ernesto Pereza w La Primavera w prowincji Vichada czekało dwóch urzędników szpitala i 34 próbki koronawirusa. W mieście nie ma potwierdzonych przypadków koronawirusa, ale urzędnicy przeprowadzają losowe testy. – Samoloty są doskonałą usługą ze względu na trudny dostęp do tego rejonu – komentuje bakteriolog szpitala, Diana Carolina Galvan. Samolot zebrał również 47 próbek z miasta Cumaribo.

W Kolumbii odnotowano już ponad 39 tys. potwierdzonych przypadków koronawirusa i prawie 1300 zgonów. Perez powiedział, że martwi się zarażeniem, ale będzie latał, ponieważ chce pomóc. – Daje mi to absolutną satysfakcję – powiedział Agencji Reutera.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
COVID. Epidemia koronawirusa z Wuhan a lotnictwo