Partner serwisu

Prosto z Krakowa do Nowego Jorku z PLL LOT

Redakcja/inf. pras. 25.06.2021

Prosto z Krakowa do Nowego Jorku z PLL LOT
fot. Kraków Airport
Po 13 latach do siatki połączeń Kraków Airport wraca bezpośrednie połączenie na trasie Nowy Jork (JFK) – Kraków – Nowy Jork (JFK).
To drugie transatlantyckie połączenie – po Chicago – oferowane przez narodowego przewoźnika z Kraków Airport. Podróż na trasie liczącej 7 tys. km, trwa 8 godz. 40 min. W tym roku rejsy realizowane są raz w tygodniu, od 25 czerwca (pierwszy przylot) do 25 września (ostatni wylot). Samolot narodowego przewoźnika będzie lądował w Krakowie w piątki o 8:55, zaś w soboty o 13:00 będzie wyruszał w drogę za Atlantyk.

Dzisiaj odbyła się uroczysta inauguracja połączenia. Samolot Polskich Linii Lotniczych LOT, który przyleciał z lotniska JFK, tradycyjnie powitany został na płycie krakowskiego lotniska salutem wodnym, a załoga otrzymała okolicznościowy tort. Przecięcia wstęgi dokonali honorowi goście uroczystości: dr Patrick T. Slowinski – Konsul Generalny Stanów Zjednoczonych, Andrzej Adamczyk – minister infrastruktury, Witold Kozłowski – marszałek województwa małopolskiego, Bogusław Kośmider – zastępca Prezydenta Krakowa ds. obsługi mieszkańców, Szymon Strzelichowski – dyrektor generalnego Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego, Grzegorz Biedroń – prezes Małopolskiej Organizacji Turystycznej, Krzysztof Moczulski – rzecznik prasowy PLL LOT oraz Radosław Włoszek – prezes zarządu Kraków Airport.Pasażerowie pierwszego rejsu powitani zostali kawą i obdarowani drobnymi upominkami od krakowskiego lotniska. – Poprzez wzmocnienie łączności między naszymi narodami nowy lot Polskich Linii Lotniczych LOT przybliży jeszcze bardziej Polaków i Amerykanów do siebie – podkreślił dr Patrick T. Slowinski, Konsul Generalny Stanów Zjednoczonych. – Uruchomione połączenie jest szansą zarówno dla pasażerów, jak i dla transportu lotniczego w Polsce na powrót do normalności sprzed epidemii. Sektor lotniczy to jeden z obszarów gospodarki, który w wyniku pandemii ucierpiał najmocniej, dlatego każde nowo uruchomione połączenie jest wydarzeniem niezwykle istotnym w perspektywie dalszego rozwoju rynku lotniczego – wyznał Andrzej Adamczyk, Minister Infrastruktury. 

– Krakowskie lotnisko jest dla Małopolski niezwykle ważnym oknem na świat. Po okresie przymusowego spowolnienia spowodowanego pandemią z radością witamy każdy nowy lot oraz inwestycję świadczącą o rozwoju. Nowy Jork jest jednym ze światowych centrów biznesu. To zatem bardzo atrakcyjny kierunek i połączenie, które ułatwi i pobudzi gospodarcze kontakty małopolskich przedsiębiorców – stwierdził Witold Kozłowski, Marszałek Województwa Małopolskiego. 

– Początek 2021 roku stał się wyjątkowo trudnym dla krakowskiego lotniska, ale także dla całej branży turystycznej. W 2019 roku krakowskie lotnisko obsługiwało ponad 8 mln pasażerów, w czasie pandemii było tych pasażerów o prawie 90 proc. mniej. Cieszymy się, że wakacyjne miesiące przyniosły wzrost zaufania do podróży lotniczych, czego dowodem jest dzisiaj nowo otwarte połączenie do Nowego Jorku. To szansa na powrót do Krakowa amerykańskich turystów, a tym samym na ożywienie gospodarcze naszego miasta – zaznaczył Bogusław Kośmider, zastępca Prezydenta Krakowa ds. obsługi mieszkańców.  – To jest bardzo ważne połączenie dla wszystkich podróżujących za ocean, ale także dla Polonii, która jest oddalona tysiące kilometrów od ojczyzny i chce częściej przyjeżdżać do Polski. Dziękuję i gratuluję wszystkim, którzy dążyli do tego, aby Kraków mógł być połączony lotniczo z Nowym Jorkiem – dodał Szymon Strzelichowski, dyrektor generalny Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego.– Uruchamiamy dzisiaj bardzo ważne i długo oczekiwane bezpośrednie połączenie z Krakowa do Nowego Jorku. Ostatni raz samoloty LOT-u łączyły Małopolskę ze wschodnim wybrzeżem USA w 2010 roku. Z uwagi na stabilizującą się sytuację pandemiczną, rejsy do Nowego Jorku będziemy początkowo obsługiwać raz w tygodniu. Docelowo jednak w przyszłości, o ile warunki pozwolą, liczymy że uda się zwiększać częstotliwość ruchu na tej trasie. Cieszę się, że w tych niełatwych dla branży lotniczej czasach, przy wciąż odbudowującym się ruchu lotniczym, nie będą to jedyne rejsy międzynarodowe jakie w tym sezonie letnim LOT wykona dla pasażerów z Kraków Airport. W te wakacje polecimy do Chicago oferując w sumie połączenia do dwóch portów w USA, a także do popularnych europejskich kurortów w Chorwacji i Grecji i Albanii i do portów regionalnych w Polsce –  kontynuował Rafał Milczarski, prezes zarządu PLL LOT. 

– Witamy serdecznie na krakowskim lotnisku pasażerów, którzy przylecieli pierwszym rejsem z Nowego Jorku do Krakowa. Jesteśmy przekonani, że to połączenie wpłynie pozytywnie na potencjał gospodarczy naszego miasta i regionu. Trasa Nowy Jork – Kraków - Nowy Jork jest doskonałą ofertą zarówno dla podróżujących w celach rodzinnych, jak i turystycznych czy biznesowych. Dzisiaj odbył się pierwszy przylot, a już w sobotę o godz. 13:00 pasażerowie wystartują do Nowego Jorku – stolicy światowego biznesu, finansów, sztuki, kultury – podsumował Radosław Włoszek, prezes zarządu Kraków Airport. 
Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
PLL LOT
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony