Partner serwisu

Prokuratura: Awaria systemu kontroli powietrznej nie była spowodowana celowym działaniem osób trzecich

Justyna Urbaniak 07.09.2017

Prokuratura: Awaria systemu kontroli powietrznej nie była spowodowana celowym działaniem osób trzecich
fot. PAŻP
Pod koniec ubiegłego roku doszło do awarii systemu kontroli powietrznej, z powodu której kontrolerzy stracili możliwość monitorowania przelotów nad Polską na pół godziny. Sprawę zgłoszono do prokuratury. Ta odpowiada, że nie ma dowodów, iż było to działanie celowe.
Chodzi o noc z 16 na 17 grudnia 2016 roku, kiedy w warszawskim centrum zarządzania ruchem lotniczym doszło do awarii systemu kontroli. W efekcie przestały wówczas pracować radary, jak również system łączności radiowej i telefonicznej. Na pół godziny polska przestrzeń powietrzna została zamknięta. Samoloty omijały terytorium naszego kraju, a na lotniskach krajowych doszło do opóźnień.

W styczniu 2017 roku zawiadomienie w tej sprawie do Prokuratury Rejonowej Warszawa Śródmieście złożył minister Infrastruktury i Budownictwa. Wynika z niego, że w warszawskim Centrum Zarządzania Ruchem Lotniczym sprawdzano działanie zapasowej instalacji elektrycznej dla systemów kontroli ruchu lotniczego. Jednak po odłączeniu przez techników zasilania miejskiego doszło do awarii zestawów akumulatorów.

Śledczy ustalili, że awaria ta spowodowała przerwę w zasilaniu agregatorów prądotwórczych, co w konsekwencji doprowadziło do przerwy w działaniu testowanych systemów. Ruch samolotów wznowiono po około 30 minutach.

Prokuratura bada, czy do awarii mogło dojść w wyniku czyjegoś celowego działania. Do tej pory udało się już przesłuchać świadków, uzyskać niezbędną dokumentację, w tym raport sporządzony na zlecenie Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej, z którego wynika, że doszło do automatycznego wyłączenia się systemu zasilania bezprzewodowego z powodu awarii kolejnych kilku gałęzi bateryjnych, co skutkowało zanikiem zasilania na około 12 minut.

Sprawa jest w toku, choć na chwilę obecną prokuratura nie dysponuje ustaleniami, jakoby zdarzenie rzeczywiście było wynikiem celowego działania osób trzecich.
Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony