Partner serwisu

Projekt specustawy o CPK przyjęty przez Rząd

Emilia Derewienko 26.04.2018

Projekt specustawy o CPK przyjęty przez Rząd
fot. A. Gala
Rząd przyjął w czwartek (26 kwietnia) projekt specustawy o Centralnym Porcie Komunikacyjnym – poinformował pełnomocnik ds. budowy tej inwestycji, wiceminister infrastruktury Mikołaj Wild. Specjalna ustawa ma przybliżyć i ułatwić realizację gigantycznego lotniska. Port Solidarność stanie w gminie Baranów, między Łodzią a Warszawą.
Przyjęta dzisiaj (26 kwietnia) specustawa pozwoli na „zapewnienie terminowego i prawidłowego przygotowania i realizacji inwestycji, dotyczących infrastruktury niezbędnej do celów budowy w Polsce tego lotniska (CPK)”. Zapis ułatwi realizację „innowacyjnego węzła transportowego, który (...) uzyska miejsce w pierwszej dziesiątce najlepszych portów lotniczych świata”.

Mikołaj Wild dodaje również, że megalotnisko nie może dobrze funkcjonować bez rozwiniętej i zmodernizowanej sieci kolei, tak, aby dojazd do CPK z każdego miasta w Polsce oscylował wokół maksymalnie 2 godzin jazdy.

Projekt określa zasady i warunki przygotowania, finansowania i realizacji inwestycji w zakresie budowy CPK oraz infrastruktury towarzyszącej, w tym zasad i warunków rezerwacji terenu, wydania decyzji lokalizacyjnej oraz nabywania nieruchomości, a także organów właściwych w tych sprawach.

Projekt specustawy ma przyspieszyć budowę CPK i pierwotnie miał być gotowy do końca ubiegłego roku. Datę tę przesunięto jednak na pierwszy kwartał 2018 roku. Kolejnymi punktami w harmonogramie jest powołanie podmiotu i zakończenie badań środowiskowych, które są w toku. Lotnisko, o docelowej przepustowości nawet 100 mln pasażerów rocznie, ma być gotowe do 2027 roku.

Kontrowersje wokół realizacji CPK narosły w ostatnich dniach głównie za sprawą tematu ewentualnych wywłaszczeń i zakupu gruntów pod inwestycję. Mieszkańcy niepokoją się brakiem informacji, koniecznością wyprowadzki w ciągu 120 dni i zbyt późnym podjęciem rozmów w tej sprawie przez Ministerstwo Infrastruktury. Resort uspokaja jednak i zapewnia, że zarówno w kwestii odszkodowań, jak i zakupu gruntów, będzie „płacił godziwie”. Referendum mieszkańców w tej sprawie przewidziane jest na połowę czerwca.
Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Centralny Port Komunikacyjny
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony