Partner serwisu

Prezydent USA Joe Biden przyleci najpierw do portu Rzeszów-Jasionka

Redakcja/inf. pras. 25.03.2022

Prezydent USA Joe Biden przyleci najpierw do portu Rzeszów-Jasionka
Fot. Master Sgt. Stacey Barkey
Samolot twierdza Air Force One z prezydentem Stanów Zjednoczonych Joe Bidenem na pokładzie wyląduje o godz. 14:15 na lotnisku Rzeszów-Jasionka – potwierdził w oficjalnym komunikacie Biały Dom i serwis RMF24pl. W stolicy Podkarpacia gościa z Waszyngtonu powita prezydent Polski Andrzej Duda.
Później Biden spotka się z amerykańskimi żołnierzami 82. dywizji powietrznodesantowej, którzy pojawili się w ostatnich tygodniach nad Wisłokiem w ramach wzmacniania wschodniej flanki NATO. Dopiero potem odleci do Warszawy. Air Force One spodziewany jest na lotnisku Chopina około godz. 19:00.

Wieczorem na Lotnisku Chopina

Wcześniej, bowiem przed godz. 15:00, prezydent USA uzyska informacje o bieżącej sytuacji dotyczącej uchodźców z Ukrainy i udzielanej im pomocy. Rozmowy będą prowadzone z przedstawicielami pozarządowych organizacji zaangażowanych we wspieranie uciekających z obszaru wojny.

Jak poinformowała kancelaria prezydenta Polski, Andrzej Duda spotka się także z żołnierzami 18. Dywizji Zmechanizowanej, wykonującej zadania w rejonach przygranicznych.

Biden około godz. 16:00 spotka się z amerykańskimi żołnierzami stacjonującymi w Polsce. Niespełna dwie godziny później odleci z Rzeszowa do Warszawy.

W stolicy Polski prezydenci Duda i Biden odbędą w sobotę dłuższą rozmowę. Polska będzie drugim przystankiem podczas europejskiej wizyty Bidena. W środę prezydent USA przyleciał do Brukseli, gdzie w czwartek uczestniczył w nadzwyczajnym szczycie NATO, szczycie przywódców G7 oraz szczycie Rady Europejskiej.

Kryptonim Air Force One

Air Force One to kryptonim nadawany każdemu samolotowi amerykańskich sił powietrznych, na którego pokładzie znajduje się urzędujący prezydent Stanów Zjednoczonych. Siły powietrzne Stanów Zjednoczonych (USAF) posiadają dwa samoloty VC-25A, o numerach 28000 i 29000. Są to zrobione na zamówienie i specjalnie przystosowane wersje cywilnych samolotów Boeing 747-2G4B Jumbo Jet.

Przed wprowadzeniem w 1990 roku samolotów VC-25A, od 1958 były wykorzystywane dwa inne Boeingi typu 707-320B o numerach 26000 i 27000.Wystrój wnętrza samolotu jest całkowicie zmieniony i przystosowany do potrzeb prezydenta. Są w nim luksusowe sypialnie, gabinety, dwie kuchnie, a także sala operacyjna i dobrze wyposażona apteka. Każda z maszyn jest naszpikowana sprzętem komunikacyjnym, mają własne centrale telefoniczne, mogą także spełniać rolę latającego centrum dowodzenia na wypadek zmasowanego ataku atomowego. Jest także miejsce dla prezydenckiej rodziny, części personelu Białego Domu i dla przedstawicieli mediów. Air Force One jest chroniony przed atakiem rakietami ziemia-powietrze lub powietrze-powietrze, a także może być tankowany w powietrzu.
Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Wojna Rosja - Ukraina
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony