Partner serwisu

Prezes IATA: Centralny Port Komunikacyjny ma szanse stać się sukcesem

Emilia Derewienko 25.10.2019

Prezes IATA: Centralny Port Komunikacyjny ma szanse stać się sukcesem
fot. Piotr Bożyk
– Centralny Port Komunikacyjny to pierwszy w tym dziesięcioleciu hub budowany od podstaw w Europie. Po latach zaniedbań Polska potrzebuje przeskoku transportowego – mówił Alexandre de Juniac, prezes IATA, podczas rozmowy z dziennikarzami.
Szef Międzynarodowego Zrzeszenia Przewoźników Powietrznych (IATA) wziął udział w konferencji w Warszawie „IATA: Global Airport & Passenger Sympozium”. Podczas spotkania z dziennikarzami przedstawił polski rynek lotniczy jako obiecujący, szybko rozwijający się, przed którym stają nowe wyzwania.

– Polska to 17. pod względem rozmiaru rynek w Europie. Wzrost lotnictwa w Polsce jest spektakularny, obserwowany przez lata – mówił Alexandre de Juniac. Jak podkreślał, ruch connectivity w Polsce w latach 1998-2018 urósł aż o 84 proc. Prezes IATA sądzi, że w nadchodzących 20 latach będzie to kolejne 40 proc.

Najważniejszym czynnikiem wzrostu ruchu lotniczego w Polsce ma być Centralny Port Komunikacyjny, który wygeneruje potoki pasażerów w tej części Europy. – Budowanie większych lotnisk w dzisiejszych czasach to wymagające zadanie ze względu na ograniczenia środowiskowe i hałasowe – zauważył de Juniac. – Dlatego też chcemy wspierać Polskę w budowie CPK – wyjaśnił.

Ale to nie jedyne ograniczenia dla powstania portu lotniczego od podstaw. Lotnictwo, na co zwrócił uwagę prezes IATA, jest bardzo podatne na sytuacje polityczne i stosunki między państwami. – Na przykład konflikt Turcji i Syrii – nie wiemy na razie jak wpłynie zarówno na ruch turystyczny, jak i na przewoźnika narodowego Turcji, Turkish Airlines – dodał.

Dlatego też, w opinii prezesa IATA, CPK będzie „pierwszym w tym dziesięcioleciu hubem, budowanym w Europie zupełnie od podstaw”. – Po latach zaniedbań Polska potrzebuje przeskoku transportowego – podkreślił de Juniac. Tym bardziej, że koordynatorzy projektu podkreślają, jak bardzo nowoczesny będzie Port Solidarność. – CPK będzie nowoczesnym lotniskiem z nowymi rozwiązaniami *(one ID, bagagge tracking), między innymi dlatego projekt ma szanse okazać się sukcesem – podsumował de Juniac.
Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Centralny Port Komunikacyjny
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony