Partner serwisu

Prawie 60 proc. mniej pasażerów w porcie Olsztyn-Mazury

Redakcja/inf. pras. 07.01.2021

Prawie 60 proc. mniej pasażerów w porcie Olsztyn-Mazury
fot. Olsztyn Mazury
62 395 pasażerów podróżowało w 2020 roku przez Port Lotniczy Olsztyn-Mazury. W porównaniu z rokiem 2019, jest to spadek o -59,57 proc. Wówczas to na tym lotnisku odprawiono 154 319 osób.
W minionym roku ruch lotniczy odbywał się w cieniu trwającej pandemii koronawirusa SARS-CoV-2, która sparaliżowała rejsowy ruch pasażerski na całym świecie. Pomimo czasowego zawieszenia lotów pasażerskich, lotnisko Olsztyn-Mazury utrzymało ciągłość operacyjną, zapewniając obsługę m.in. lotów szkoleniowych, medycznych, biznesowych, wojskowych i transportowych.

Wszystkie połączenia pasażerskie, oferowane przez przewoźników przed pandemią, wróciły do rozkładu lotów na przełomie czerwca i lipca 2020. Pasażerowie mogli skorzystać z lotów do portów Londyn-Luton, Londyn-Stansted, Dortmundu oraz Krakowa. Aktualny rozkład lotów uzależniony jest od dynamicznie zmieniających się restrykcji i regulacji rządowych, związanych z przeciwdziałaniem pandemii koronawirusa.

W celu zapewnienia pasażerom bezpieczeństwa i komfortu podróży, władze portu wdrożyły szereg zaleceń krajowych i międzynarodowych organizacji zajmujących się ochroną zdrowia, w celu przystosowania terminala pasażerskiego do działalności w czasie pandemii. Wprowadzone rozwiązania obejmują m.in. kontrolę temperatury ciała osób wchodzących do terminala, noszenie maseczki na terenie portu, zachowanie dystansu społecznego i dbanie o higienę rąk. Powierzchnie terminala są systematycznie dezynfekowane, a pracownicy portu wyposażeni zostali w środki ochrony osobistej. Wszystkie operacje lotnicze realizowane na lotnisku w Szymanach odbywają się w najwyższym standardzie sanitarnym.

Pomimo wielu wyzwań z jakimi w 2020 roku spotkała się branża lotnicza, władze lotniska Olsztyn-Mazury podejmowały działania ukierunkowane na dalszy rozwój portu. W październiku podpisana została umowa o dofinansowanie ze środków unijnych projektu na modernizację infrastruktury Portu Lotniczego Olsztyn-Mazury do II kategorii radiowego systemu nawigacyjnego ILS. Głównym celem projektu jest poprawa bezpieczeństwa wykonywania operacji lotniczych w strefie airside lotniska, a także zwiększenie dostępności komunikacyjnej portu, szczególnie w trudnych warunkach atmosferycznych. Projekt w 60 proc. finansowany jest z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia Mazury 2014-2020.

– 2020 rok był pełen wyzwań dla całej branży lotniczej, na niespotykaną dotąd skalę. Staraliśmy się przystosować do dynamicznie zmieniającej się sytuacji epidemicznej w Polsce i Europie, zapewniając ciągłość operacyjną lotniska i w nowym roku będziemy kontynuowali te działania wierząc, że ruch lotniczy będzie się stopniowo odbudowywał” – podkreślił Tomasz Kądziołka, prezes zarządu Warmia i Mazury Sp. z o.o., operatora lotniska Olsztyn-Mazury.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Lotniska regionalne
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony