Partner serwisu

Praga: Modernizacja Terminalu 3 pochłonie ćwierć miliarda koron

Rafał Dybiński 03.12.2020

Praga: Modernizacja Terminalu 3 pochłonie ćwierć miliarda koron
fot. Letiště Praha
Port lotniczy w Pradze przygotowuje gruntowną modernizację Terminalu 3. Koszt inwestycji szacowany jest na 250 mln koron.
Odświeżenie Terminalu 3 nastąpi ćwierć wieku po otwarciu istniejącego budynku. Nowy ma zapewnić wygodniejszą bazę dla pasażerów rejsów czarterowych i prywatnych.  Planowana modernizacja obejmie przebudowę obiektów określanych często jako "Stare Lotnisko". Obsługiwano tam podróżnych tylko do 1968 roku.

– Przebudowa obejmie nowe rozwiązanie układu parteru hali odlotów, gdzie powstaną nowoczesne przestrzenie VIP, w tym salon na spotkania z klientami. Istniejąca restauracja na tym terenie zostanie zlikwidowana – precyzuje plany Katerina Pawlikowa, rzecznik praskiego lotniska.Wnętrze terminalu zostanie zaprojektowane tak, aby port mógł elastycznie reagować na przyszłe potrzeby operacyjne. – Stworzone zostaną większe przestrzenie do odprawy pasażerów zarówno do miejsc docelowych w strefie Schengen, jak i poza nią. Poprawią się również warunki do obsługi bagażu ponadgabarytowego, z którego często korzystają różne kluby sportowe przy rejsach czarterowych – wyjaśniła Pawlikowa.

Modernizacja przyniesie istotną zmianę w wyglądzie budynku. Dominującym elementem na terenie lotniska będzie nowe zadaszenie na całej długości budynku, co zwiększy komfort pasażerów i załóg samolotów, a także pozwoli na większą ochronę używanego sprzętu przed warunkami atmosferycznymi. Z części niepublicznej utworzone zostaną nowe wejścia do budynku z terenu lotniska, tak, aby pasażerowie mogli osobno przechodzić z / do terminalu przy przylotach i odlotach. Obiekt zyska elementy nowoczesnych mebli miejskich w połączeniu z nasadzeniem zieleni.Modernizacja obejmie również odnowienie różnych urządzeń technologicznych. Zastosowane będą częściowo odnawialne źródła energii. Zmodyfikowane zostaną również obiekty linii lotniczych i firm obsługujących oraz punkty kontroli bezpieczeństwa i kontroli granicznej. – Dzięki przebudowie zyskamy większą przepustowość i komfort odprawy dla wszystkich tych, którzy skorzystają z Terminalu 3 w swoich przyszłych podróżach – zapewnia Pawlikowa.

Przebudowa planowana jest od lipca 2021 do kwietnia 2022. Autorem projektu nowej bryły Terminalu 3 jest biuro architektoniczno-projektowe ra15. Na czas modernizacji nastąpi czasowe ograniczenie obsługi pasażerów i pracy innych podmiotów w Terminalu 3. Cały projekt będzie przebiegał w kilku etapach. – Odprawa w Terminalu 3 będzie kontynuowana w ograniczonym trybie ze względu na prace budowlane. Część operacji zostanie przeniesiona do północnej części lotniska i do Terminalu 1 – dodała Pawlikowa.
Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Lotniska regionalne
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony