Partner serwisu

Praga: Lotnisko i koleje zbudują wspólnie tunel pod portem lotniczym

Emilia Derewienko 22.03.2021

Praga: Lotnisko i koleje zbudują wspólnie tunel pod portem lotniczym
mat. pras.
Port Lotniczy Praga oraz czeski zarządca infrastruktury kolejowej Správa železnic (odpowiednik PKP PLK) ogłosiły wspólny przetarg na prace projektowe związane ze zwiększeniem przepustowości lotniska i połączeniem terminali z koleją. Tunel kolejowy ma przechodzić pod planowanym terminalem praskiego portu.
– Port lotniczy w Pradze jest odpowiedzialny za część dróg i terenów lotniska, w tym za infrastrukturę podziemną, a Zarząd Kolei w planowanym projekcie jest odpowiedzialny za budowę tunelu dla planowanej linii kolejowej – mówi rzeczniczka praskiego lotniska Kateřina Pavlíková. Lotnisko oraz zarządca czeskiej infrastruktury kolejowej postanowiły współpracować „ze względu na ścisły związek między projektami”. Szacunkowa wartość kontraktu to 60 mln koron, czyli ponad 10,6 mln zł.

Wspólne działanie Zarządu Kolei i Portu Lotniczego w Pradze zostało uzgodnione w grudniu ubiegłego roku. Współpraca została przypieczętowana podpisaniem dwóch umów.

Rozbudowa Terminala 2, a właściwie budowa nowego terminalu w czeskim porcie lotniczym powinna nastąpić w latach 2025-2028. Rok zakończenia budowy terminalu to jednocześnie rok, w którym na lotnisko w Pradze powinny przyjechać pierwsze pociągi. Ich trasa będzie przebiegać na poziomie fundamentów nowego terminalu, dlatego konieczne jest uwzględnienie jej w projekcie infrastruktury obiektu. Częścią wspomnianego kontraktu jest również tunel drogowy. Sama stacja kolejowa powinna wtedy znajdować się między Terminalem 1 a Terminalem 2, również pod ziemią. Nie jest to jednak zawarte w ogłoszonym kontrakcie.

Pociągi będą kursować na lotnisko z przystanku Ruzyně przez stację Dlouhá Míle i połączą się pętlą z linią Kladno – Praga w odnodze Jeneček. Stolica Czech, razem z Dublinem, to jedyne w Europie lotniska o podobnej wielkości, które nie mają połączenia kolejowego z centrum miasta.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony