Partner serwisu

Praga: Blisko 18 mln pasażerów w 2019 r.

Aleksander Domański 20.01.2020

Praga: Blisko 18 mln pasażerów w 2019 r.
fot. Wikimedia Commons
Lotnisko w stolicy Czech odnotowało w zeszłym roku 6-procentowy wzrost ruchu pasażerskiego. W wypadku połączeń długodystansowych wygląda to jeszcze lepiej. Jedna z największych atrakcji turystycznych Europu przyciągnęła miliony turystów z najdalszych zakątków świata, co przełożyło się na 10-,9 procentowy wzrost w ruchu dalekodystansowym.
Trend zwiększania się ruchu na najdalszych kierunkach utrzyma się i w tym roku. W nadchodzących miesiącach otwarte zostaną połączenia z Chicago i Hanoi.

Dzięki tym wynikom nieznacznie przekroczyliśmy nasze prognozy z początku 2019 r.  – z zadowoleniem stwierdza Vaclav Rehor, prezes zarządu lotniska w Pradze. – Przyczyny stałego wzrostu obejmują większą liczbę połączeń długodystansowych i zwiększenie ich przepustowości. Wpływ miało też zwiększenie częstotliwości lotów do miast takich jak Londyn, Amsterdam i Moskwa. W tym roku spodziewamy się również dalszego wzrostu liczby pasażerów, co jednak już spowoduje przekroczenie naszych możliwości operacyjnych. Rozpoczniemy w związku z tym kilka ważnych projektów rozwojowych bezpośrednio w terminalach – dodaje Rehor.

Podobnie jak na naszym rynku przewozów, Londyn i w wypadku Pragi jest tym kierunkiem, który dostarcza największą liczbę klientów. Na kolejnych miejscach tego zestawienia znalazły się Paryż, Moskwa, Amsterdam i Frankfurt. Procentowy wzrost nastąpił w wypadku liczby podróżnych udających się do/ z Antayi. Wyniósł on 41 proc. Widać, że i w tym przypadku wygląda to łudząco podobnie do sytuacji przewozowej nad Wisłą.

Co ciekawe. Wzrost w ruchu udało się uzyskać przy zmniejszeniu o 0,5 proc. liczby operacji. Było to możliwe, dzięki realizacji połączeń przez przewoźników za pomocą większych maszyn oraz uzyskania wyższego stopnia ich wypełnienia niż w 2018 roku.

Nowe trasy otwarte z lotniska w Pradze w 2019 r. obejmowały loty do: Billund, Bournemouth, Florencji, Charkowa, Kiszyniowa, Lwowa, Moskwy / Żukowski, Nowego Jorku, Nur-Sultan, Permu, Pescary, Sztokholmu i Zadaru.

Na lotnisku w Pradze w 2019 roku pojawiło się kilka nowych linii. Są to Arkia Israeli Airlines, SCAT Airlines, SkyUp Airlines, SunExpress i United Airlines.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Statystyki pasażerskie
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony