Partner serwisu

PPL w 2021: Wzrost przychodów, więcej pasażerów i 338 mln zł na inwestycję w Radomiu

Redakcja/inf. pras. 03.06.2022

PPL w 2021: Wzrost przychodów, więcej pasażerów i 338 mln zł na inwestycję w Radomiu
fot. PPL
Przedsiębiorstwo Państwowe „Porty Lotnicze” przesłało do Krajowego Rejestru Sądowego sprawozdanie finansowe za 2021 rok. Przychody osiągnęły 55 proc. poziomu z 2019 roku. PPL obsłużyło niemal 7,5 mln pasażerów. To 60 proc. mniej niż trzy lata temu.
Na lotniskach zarządzanych przez PPL, czyli aktualnie w Warszawie i Zielonej Górze, a w przyszłości także w Radomiu, zrealizowano 81 tys. operacji lotniczych. Średnia wypełnienia każdego odrzutowca, odlatującego z Lotniska Chopina i lubuskiego portu, wyniosła 92 pasażerów. To o jedenaście więcej niż w poprzedzającym roku.

PPL wygenerowała blisko 565 mln zł przychodów. To oznacza z kolei wzrost o 27 proc. w porównaniu z 2020 rokiem. Liczba obsłużonych pasażerów zwiększyła się natomiast o 36 proc. w odniesieniu do wcześniejszego roku.

Dwukrotnie niższa strata netto

Wartość nakładów inwestycyjnych poniesionych na budowę lotniska w Radomiu wyniosła 251 mln zł, co w konsekwencji przyniosło stratę operacyjną na poziomie 138 mln zł. Strata netto osiągnęła pułap 185 mln zł i była dwukrotnie mniejsza niż w 2020 roku. Wówczas duży wpływ na wyniki miały koszty związane z problemami po zakupie Baltony.

Aktywa trwałe wzrosły o 30 mln zł. To efekt głównie inwestycji w Radomiu. Budowa portu na południu województwa mazowieckiego pochłonęła w sumie 338 mln zł. Inwestycja ma się zakończyć zgodnie z planem latem 2023 roku.

Pozostałe 62 mln zł PPL zainwestowało w stołeczne Lotnisko Chopina, które stara się jeszcze o 50 mln zł dofinansowania w celu modernizacji płyt postojowych. Projekt ma być zrealizowany do 2025 roku, a zakładany budżet wynosi 82,5 mln zł.

Ponad 10 mln podróżnych w 2022?

Prezes PPL Stanisław Wojtera przewiduje, że ruch lotniczy wróci do poziomów sprzed pandemii dopiero za trzy lata. Na bieżący rok prognozy zakładają obsługę 10,2 mln pasażerów. To i tak będzie więcej o 36 proc. w porównaniu z poprzednimi dwunastoma miesiącami.

Kondycja PPL nie zostanie zbyt mocno nadszarpnięta z powodu wojny w Ukrainie. Niemniej szacunki zakładają utratę przychodów rzędu kilkudziesięciu milionów złotych.
Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Radom kontra Modlin. Wojna o lotnisko
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony