Partner serwisu

PPL vs. marszałek. Co z finansowaniem lotniska Szczecin-Goleniów?

Emilia Derewienko 03.09.2020

PPL vs. marszałek. Co z finansowaniem lotniska Szczecin-Goleniów?
Fot. Szczecin-Goleniów
Przedsiębiorstwo Państwowe „Porty Lotnicze” (PPL), które jest udziałowcem goleniowskiego portu, poinformowało w tym tygodniu, że marszałek województwa zachodniopomorskiego złamał zobowiązania, od których zależy finansowanie lotniska. Jak jednak informuje Urząd Marszałkowski, PPL nie miał racji.
„Wbrew twierdzeniom zawartym w komunikacie PPL-u, marszałek Województwa Zachodniopomorskiego nie łamie zobowiązań aneksowanego w dniu 10 sierpnia 2020 r. porozumienia wspólników Portu Lotniczego Szczecin-Goleniów. Finansowanie zostało wstrzymane do czasu wywiązania się z obietnic wsparcia lotniska przez stronę rządową” – poinformował dzisiaj Urząd Marszałkowski.

Kolejne argumenty

Dokapitalizowania Portu Lotniczego Szczecin-Goleniów bez realizowane przez Województwo Zachodniopomorskie i Gminę Miasto Szczecin. Zgodnie z umową wsparcia, na obsługę spłaty kredytu województwo zobowiązało się przekazać spółce 1,5 mln zł z terminem spłaty do 30 września tego roku. Natomiast w Biznesplanie mowa jest o dokapitalizowaniu lotniska przez Województwo do końca 2020 roku kwotą w wysokości 5 mln zł.

„Nie jest także prawdą twierdzenie PPL, iż Województwo zobowiązało się na mocy porozumienia do wpłaty do końca września br. kwoty 10 mln zł” – jak wyjaśnia Urząd, nie doszło do podpisania aneksu do porozumienia, który określał zobowiązania samorządu, i to tylko w zakresie 5 mln zł, a nie 10 mln jak głosi komunikat PPL, i nie do końca września, tylko do 31 grudnia 2020.

– Prezes PPL ma najmniejsze prawo, aby zabierać głos w sprawie tego, jak powinno wyglądać dokapitalizowanie lotniska. Realne wsparcie ze strony PPL dla Portu Lotniczego Szczecin – Goleniów od 2016 roku wynosi zero złotych. Od pół roku rząd nie robi nic w zakresie rekompensaty strat portu w wyniku zamknięcia w czasie pandemii. Jeśli więc pan prezes PPL chce rozmawiać o finansach lotniska, to nie ja powinienem być adresatem jego uwag – mówi marszałek, Olgierd Geblewicz.

Rząd nie spełnia obietnic

Jak czytamy w komunikacie Urzędu Marszałkowskiego, za wsparciem ze strony Województwa Zachodniopomorskiego (2,5 mln zł pożyczki z ZARR) i gotowością dokapitalizowania lotniska w Goleniowie kwotą 40 mln zł, nie idzie realizacja deklaracji składanych przez rząd.

„Od prawie roku lotnisko czeka na obiecywane środki finansowe na inwestycje warte 108 mln zł. Środki nie zostały uruchomione. Nie są realizowane również deklaracje ministra aktywów państwowych Jacka Sasina czy wiceministra infrastruktury Marcina Horały, który 1 czerwca br. dla Radia Szczecin zapowiadał, tu cytat „Konkretne kwoty na poszczególne lotniska poznamy w tym tygodniu”. To pieniądze, które miały pokryć straty spowodowane rządową decyzją o zakazie lotów komercyjnych i zobowiązaniem utrzymania użyteczności publicznej” – napisano.

Tymczasem marszałek Olgierd Geblewicz jeszcze niedawno alarmował, że brak wsparcia w dłuższej perspektywie może grozić bankructwem przedsiębiorstwa.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Lotniska regionalne
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony