Partner serwisu

PPL będzie spółką akcyjną. Zintegruje się z CPK

Redakcja 21.06.2022

PPL będzie spółką akcyjną. Zintegruje się z CPK
fot. Lotnisko Chopina
Proces inwestycyjny związany z Centralnym Portem Komunikacyjnym ma być usprawniony. Rząd przyjął projekt ustawy w tej sprawie. Zakłada on m.in. przekształcenie Przedsiębiorstwa Państwowego „Porty Lotnicze” w spółkę akcyjną i zintegrowanie jej z CPK.
Te rozwiązania zapisano w przyjętym 21 czerwca projekcie ustawy o usprawnieniu procesu inwestycyjnego Centralnego Portu Komunikacyjnego.

W przyjętym projekcie przewidziano, że Przedsiębiorstwo państwowe „Porty Lotnicze” zostanie przekształcone w spółkę akcyjną o nazwie „Polskie Porty Lotnicze Spółka Akcyjna”. Jej jedynym akcjonariuszem będzie Skarb Państwa. Akcje należące do Skarbu Państwa zostaną następnie wniesione do Centralnego Portu Komunikacyjnego sp. z o.o.

Takie rozwiązanie ma na celu integrację PPL z CPK, a tym samym skupienie w jednym podmiocie kompetencji i odpowiedzialności dotyczących planowania i zarządzania krajową infrastrukturą lotniskową. Ma to także pozwolić na lepszą koordynację działań inwestycyjnych. – Silna grupa kapitałowa będzie mogła efektywniej przeciwstawić się wymaganiom rynkowym i być generatorem rozwoju gospodarczego, a jednocześnie w sytuacjach nadzwyczajnych (np. kryzys wywołany pandemią) być stabilnym oparciem dla całego sektora – czytamy w komunikacie.

Spółka celowa otrzyma uprawnienia do sprawnej realizacji centralnego portu oraz inwestycji towarzyszących,  w tym uprawnienia innych inwestorów celu publicznego. Dzięki temu możliwe będzie wykorzystanie specustaw inwestycyjnych na potrzeby przedsięwzięć towarzyszących projektowi CPK.

Spółka celowa zyska uprawnienia w zakresie inwestycji kolejowych – będzie miała status wnioskodawcy do wszczęcia postępowania o wydanie decyzji o ustaleniu lokalizacji linii kolejowej oraz status beneficjenta tej decyzji.

Według przyjętego projektu, wprowadzona zostanie możliwość wczesnej realizacji prac przygotowawczych inwestycji, tak jak ma to miejsce w przypadku budowy obiektów energetyki jądrowej.

Nowe zadania otrzyma także Pełnomocnik Rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego i Spółki. Będzie odpowiedzialny za zapewnienie optymalnych warunków rozwoju społeczno-gospodarczego oraz przestrzennego regionu CPK. W założeniach umożliwi to efektywne zaplanowanie takich elementów inwestycji, jak Airport City oraz nowych obszarów mieszkaniowych i gospodarczych.

Jak wytłumaczono, chodzi o zapewnienie kompleksowej interwencji publicznej w sferze gospodarki, planowania przestrzennego oraz zrównoważonego rozwoju. Realizacja inwestycji będzie się bowiem wiązać z przemianami w otoczeniu i życiu społeczno-gospodarczym. Mowa m.in. o urbanizacji terenów czy zmianach na rynku pracy. Rząd zakłada też,  że budowie lotniska będzie towarzyszył rozwój terenów, które obecnie są zagrożone wykluczeniem komunikacyjnym, a mogą zyskać nową szansę wraz z rozbudową kolei.

Jak podano, przyjęty projekt ustawy wprowadzi także zmiany wynikające z dialogu ze stroną społeczną oraz modyfikacje zasad pozyskiwania nieruchomości – chodzi m.in. o program zachęt do zbywania nieruchomości jeszcze przed decyzją administracyjną ustalającą lokalizację.

Zwiększyć się mają zaliczki na poczet odszkodowania i rozszerzony będzie krąg uprawnionych do ich uzyskania. Będzie mechanizm umożliwiający wydłużenie terminu wydania nieruchomości po wydaniu decyzji lokalizacyjnej CPK, ponad ustawowe 120 dni.

Efektem przyjętych przez rząd przepisów ma być wyeliminowanie wątpliwości interpretacyjnych oraz ograniczenie obciążeń administracyjnych, a tym samym skrócenie procesu inwestycyjnego.
Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Centralny Port Komunikacyjny
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony