Partner serwisu

Pożegnanie Lufthansy z portem Tegel rejsem A350

Rafał Dybiński 06.11.2020

Pożegnanie Lufthansy z portem Tegel rejsem A350
fot. Lufthansa
Pożegnalny rejs Lufthansy z portu Berlin-Tegel im. Otto Lilienthala wystartuje 7 listopada o godz. 21:20. Airbus A350-900 odleci w kierunku Monachium – poinformował w oficjalnym komunikacie narodowy przewoźnik Niemiec.
Lot LH1955 cieszył się dużym zainteresowaniem, dlatego zdecydowano się wykorzystać większy samolot. A350-900 to obecnie jedna z najnowocześniejszych i najbardziej przyjaznych dla środowiska maszyn dalekiego zasięgu na świecie.

Berlińska straż pożarna pożegna wyjątkowy lot tradycyjnym salutem wodnym. Wśród pasażerów będzie wielu sympatyków stołecznego obiektu. Wcześniej ostatni przylot rejsu LH1954 ze stolicy Bawarii zaplanowano na pasie startowym starego stołecznego lotniska o godz. 20:10.

Charakterystyczny sześciokątny terminal portu Tegel został ukończony w 1970 roku, kiedy Berlin Zachodni był wyspą na morzu komunizmu. Lotnisko cieszyło się popularnością wśród podróżnych ze względu na niewielki rozmiar i bliskość centrum miasta. Obsłużyło w minionym roku aż 36 milionów pasażerów. Krytycy uważali, że obiekt jest zbyt ciasny i nie spełniał współczesnych potrzeb. Przyloty i odloty były w większości obsługiwane na tym samym poziomie. Ponadto brakowało połączenia kolejowego z centrum miasta.

Tegel, którego patronem jest pionier niemieckiego lotnictwa Otto Lilienthal, będzie drugim lotniskiem, które zostanie zamknięte w Berlinie w ostatnich latach. Wcześniej w 2008 roku zamknięto Tempelhof, również historyczny obiekt, na którego dwóch pasach startowych lądowały samoloty alianckie z niezbędnym zaopatrzeniem podczas kryzysu związanego z blokadą Berlina w latach 1948-1949. Tegel finalnie ma zostać przebudowany na park technologiczny i uniwersytet.

Lufthansa jest mocno związana z Berlinem, bowiem rozpoczęła właśnie w tym mieście działalność w 1926 roku. Narodowy przewoźnik Niemiec po II wojnie światowej długo nie mógł jednak latać do obecnej stolicy. Połączenia do Berlina wznowiono 28 października 1990 roku. Początkowo było to dwanaście lotów na dobę na obszarze Niemiec i jeden dziennie do Londynu. Aktualnie stolicę Niemiec obsługuje pięć linii lotniczych z grupy Lufthansy. Do nowego portu Berlin-Brandenburg latać będą Lufthansa, Austrian Airlines, SWISS, Brussels Airlines i Eurowings. Latem do tego grona dołączą również Air Dolomiti. Przed rokiem linie lotnicze należące do grupy Lufthansy obsługiwały w stolicy Niemiec 60 rejsów dziennie z 33 tysiącami pasażerów na dobę.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
COVID. Epidemia koronawirusa z Wuhan a lotnictwo