Partner serwisu

Powstał Airbus Helicopters Hungary. Zakład na Węgrzech w 2022 r.

Aleksander Domański 21.07.2020

Powstał Airbus Helicopters Hungary. Zakład na Węgrzech w 2022 r.
fot. Flickr/ ruifo
W ostatni piątek koncern Airbus utworzył spółkę z 30-procentowym udziałem państwa węgierskiego, która zbuduje w tym państwie fabrykę części do śmigłowców. Inwestycja ma „zapoczątkować rozkwit węgierskiego przemysłu lotniczego” – jak stwierdził Bruno Even, dyrektor generalny Airbus Helicopters.„„„
Porozumienie o tworzeniu spółki Airbus Helicopters Hungary podpisali w Budapeszcie wspomniany Bruno Even oraz przedstawiciel przedsiębiorstwa Nemzeti Legiipari Projekt, Miklos Kun. Wszystko odbywało się przy współudziale przedstawicieli rządu Węgier. Nowy podmiot gospodarczy ma formę spółki joint venture Airbusa i węgierskiego skarbu państwa. Airbus obejmie większość udziałów w spółce i będzie zarządzał jej działaniem.

W zakładach w Gyula będą wytwarzane metalowe elementy układów przeniesienia napędu śmigłowców wszystkich typów produkowanych Airbus Helicopters. Wedle pierwotnie przedstawianych planów produkcja w węgierskim miasteczku zamieszkanym przez niespełna trzydzieści tysięcy ludzi miała ruszyć w 2021 roku. Teraz mowa jest o terminie o rok późniejszym. Nie zmienia się zapowiedź, że fabryka będzie wytwarzać około 2 tys. rodzajów części do płatowców oraz układu napędowego śmigłowców Airbusa.

Należy zauważyć, że Airbus borykający się jak cały rynek lotniczy z efektami pandemii wirusa z Wuhan zdecydował się mimo niesprzyjających okoliczności na ważny krok prowadzący do przekucia deklaracji i zapewnień w działający zakład. To istotna decyzja również dla władz w Budapeszcie. Od początku pandemii pracę na Węgrzech straciło już ponad 130 tysięcy osób. Choć sam zakład w Gyula zatrudni tylko 200 osób, to będą to odpowiednio wynagradzani wysokiej klasy specjaliści. To oznacza kolejne miejsca pracy do obsługi tych osób oraz ich rodzin. Dla wyludniającego się miasteczka położonego przy granicy z Rumunią to bardzo dobra informacja.

Powstanie wysokospecjalistycznego zakładu na Węgrzech, to bardzo ważny element budowy przemysłu lotniczego w tym państwie oraz całej gospodarki opartej na wysokich technologiach. Sam zakład ma też mieć wymiar innowacyjności. Wedle zapowiedzi fabryka będzie w 25 proc. wykorzystywać energię ze zrównoważonych źródeł.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony