Partner serwisu

Port Madryt-Barajas wznowił część lotów po burzy Filomena. Nie kursuje wiele pociągów

Rafał Dybiński 11.01.2021

Port Madryt-Barajas wznowił część lotów po burzy Filomena. Nie kursuje wiele pociągów
fot. Madrid Airport
Port lotniczy Madryt-Barajas wznowił operacje po burzy śnieżnej Filomena, która zasypała przed weekendem stolicę Hiszpanii, powodując zawieszenie kilkudziesięciu lotów oraz kursowania wielu pociągów.
Służby techniczne najważniejszego lotniska Kastylii zdołały szybko oczyścić dwa pasy startowe, ale mróz opóźnił prace renowacyjne. Pierwszy samolot odleciał w niedzielę wieczorem o godz. 20:03. Lot IB45 linii Air Europa zabrał pasażerów z nadspodziewanie chłodnego Madrytu do znacznie cieplejszego Santo Domingo na Dominikanie.

Wystartowały również inne długodystansowe połączenia Iberii do Sao Paulo, Buenos Aires i Miami, także realizowane za pomocą airbusa A330. Narodowy przewoźnik Hiszpanii obsłużył ponadto rejsy do Santiago i Meksyku, realizowane airbusami A350. Wystartowały jeszcze loty Iberia Express na Gran Canarię i Teneryfę, a także boeing 777 grupy LATAM do Sao Paulo i dreamliner Aeromexico do Meksyku. 

Kolejne starty planowane są w najbliższych godzinach, ale wiele rejsów wciąż jest odwołanych lub w najlepszym wypadku opóźnionych. Iberia podała w aktualizacji komunikatu, że proces przywracania lotniska do pełnej efektywności będzie przebiegać stopniowo i bardzo powoli, a "poszkodowani klienci zostaną bezpośrednio poinformowani o możliwych zmianach w rozkładzie lotów lub anulacjach, które mogą nastąpić w ciągu kilku najbliższych godzin. 

Narodowy przewoźnik Hiszpanii zdołał wznowić w sumie siedem rejsów transatlantyckich. "Iberia wykorzystała wszystkie dostępne środki, aby stopniowo przywrócić operacje lotnicze, ale prosi swoich klientów o zrozumienie, ponieważ aktualne warunki spowolnią powrót do normalności o co najmniej kilka dni, co potwierdzają władze lokalne i lotniska" – głosi oświadczenie linii lotniczych zrzeszonych w holdingu IAG. 

Burza śnieżna Filomena spowodowała poważne zakłócenia nie tylko w funkcjonowaniu stołecznego lotniska, ale w całym kraju. Rzadkie zjawisko pogodowe przyniosło największe opady śniegu w Hiszpanii od ośmiu lat. Ponad 60 lotów zostało skierowanych do alternatywnych portów w Saragossie oraz Barcelonie.  

Konsekwencje Filomeny odczuli także podróżni szybkich pociągów AVE, przecinających Kastylię, Aragonię i Katalonię. Największe problemy mają jednak pasażerowie pociągów regionalnych kursujących wokół aglomeracji Madrytu, łączących stolicę Kastylii z Toledo, Valladolid i Puertollano. 

Na odcinkach Guadalajara – Chamartin (linia C2), czy Aranjuez – Madryt – Villalba (linia C3a) składy kursują z częstotliwością raz na godzinę. Trochę lepiej jest między Mostoles el Soto i Humanes (linia C5), gdzie pociągi kursują już nawet raz na 30 minut. Między Villalbą a Cercedillą (linia C3) założono częstotliwość na poziomie 50 minut, natomiast na odcinkach Parla – Alcobendas (linia C4a) i Parla – Colmenar (linia C4b) ustalono częstotliwość na poziomie 40 minut. 

Pociągi w ogóle nie kursują na razie na liniach łączących Madryt z Tarragoną, Lleidą, Saragossą, Calatayud, Guadalajarą, Huescą, Pampeluną i Logrones, a także Barcelonę z Lleidą, Saragossą, Calatayud, Guadalajarą oraz Krajem Basków, Asturią, Galicją i Andaluzją. Nie będą też w najbliższych godzinach kursować pociągi Intercity na trasie Madryt – Estremadura.
Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Dojazdy do lotnisk
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony