Partner serwisu

Port lotniczy Winnica w gruzach po ataku rakietowym Rosjan

Rafał Dybiński 06.03.2022

Port lotniczy Winnica w gruzach po ataku rakietowym Rosjan
fot. NEXTA
Port lotniczy Winnica został ostrzelany przez siły rosyjskie – informuje Rada Najwyższa Ukrainy. Na lotnisko spadło osiem rakiet. Według serwisu NEXTA zginęła jedna osoba.
Rosjanie przypuścili atak na lokalną jednostkę wojskową w Hawryszówce i regionalny port znajdujący się we wschodniej części Podola. Lotnisko zostało całkowicie zniszczone w wyniku rakietowego ostrzału.

Prezydent Wołodymyr Zełenski zaapelował po tym ataku po raz kolejny o zamknięcie nieba nad Ukrainą. – Rosjanie nadal niszczą naszą infrastrukturę i nasze życie, budowane przez całe pokolenia Ukraińców. To był brutalny i cyniczny atak rakietowy. Lotnisko jest całkowicie zniszczone – oznajmił Zełenski.

– Jeśli nie dostarczycie nam chociaż samolotów wojskowych, żebyśmy mogli obronić samych siebie, to wnioskujemy, że wy też chcecie, żeby nas powoli zabijali – zaapelował prezydent Ukrainy do polityków z Europy Zachodniej.

W podobnym tonie zwrócił się o pomoc Dmytro Kułeba, minister spraw zagranicznych Ukrainy. – Putin dalej bombarduje w barbarzyński sposób cywilów z powietrza, kontynuując swoje tchórzliwe ataki rakietowe. Osiem pocisków uderzyło w miasto, położone daleko od linii frontu. Zatrzymajcie rosyjski terroryzm i zapewnijcie nam samoloty bojowe oraz obronę przeciwlotniczą i przeciwrakietową. Pomóżcie nam zamknąć niebo nad Ukrainą i ratować życie ludzi – dodał Kułeba.

Rosja z rozkazu prezydenta Władimira Putina rozpoczęła inwazję na Ukrainę w czwartek 24 lutego. Atak nastąpił z trzech kierunków: południowego (Krym), wschodniego (Donbas) oraz z północnego, czyli z Białorusi. Wschodni sąsiedzi Polski bronią się już 11. dzień przed armią największego państwa globu.

Port lotniczy w Winnicy nie obsługiwał żadnych regularnych rejsów pasażerskich od lipca 2020 roku. Z regionalnego lotniska korzystali jednak czarterowi przewoźnicy, oferujący loty do miejsc docelowych na wyspach Morza Śródziemnego, a także do Turcji, Egiptu, Czarnogóry i Tel Awiwu w Izraelu.
Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Wojna Rosja - Ukraina
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony