Partner serwisu

Port Lotniczy Gdańsk gotowy na loty repatriacyjne

Emilia Derewienko 19.03.2020

Port Lotniczy Gdańsk gotowy na loty repatriacyjne
fot. Port Lotniczy Gdańsk
Lotnisko w Gdańsku nadal obsługuje loty czarterowe, sanitarne, repatriacyjne, techniczne, szkolne i cargo. Dwoma czarterami firmy Enter Air przylecieli do Gdańska turyści z egipskiej Hurgady. KLM, podobnie jak w ostatnich dniach, zabrał pasażerów do Amsterdamu. Na płycie gdańskiego lotniska parkują maszyny Wizz Air, Ryanair i LOT. Lotnisko pracuje cały czas w stanie gotowości.
Jak informuje Port Loniczy Gdańsk, terminal pasażerski jest otwarty od 6:00 do 22:00, ale wpuszczane są do niego tylko osoby, które muszą wejść.

W poniedziałek 16 marca 2020 roku na gdańskim lotnisku wylądował samolot KLM z Amsterdamu. Przyleciał bez pasażerów, a potem zabrał do stolicy Holandii kilkudziesięciu podróżnych. Był to tzw. lot repatriacyjny, na który pozwalają polskie przepisy o stanie epidemicznym, przyjęte w związku z koronawirusem.

W Gdańsku mogą nadal lądować i stąd startować samoloty innych przewoźników, które jednak tylko tu parkują, a nie wożą pasażerów. Są to tzw. loty techniczne. Ponadto możliwe są powrotne loty czarterowe dla Polaków, którzy są na zagranicznych wakacjach. Ruch towarowy cargo odbywa się bez ograniczeń.

– Przez kilka najbliższych dni będziemy obserwować sytuację. W zależności od tego, jakie będzie zapotrzebowanie linii lotniczych na korzystanie z naszego lotniska, podejmiemy decyzję, czy ograniczyć działalność, ale lotnisko nie zostanie zamknięte – zapewnia Tomasz Kloskowski prezes Portu Lotniczego Gdańsk im. Lecha Wałęsy.

Część firm, prowadząca działalność w terminalu pasażerskim gdańskiego lotniska, zamknęła już swoje punkty. Nie działają sklepy, restauracje, bary, nie pracuje Poczta Polska. Działa natomiast kasa biletowa, prowadzona przez Welcome Airport Services, ale tylko w trakcie obsługi rejsów wylotowych, czyli obecnie wyłącznie lotów KLM.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
COVID. Epidemia koronawirusa z Wuhan a lotnictwo