Partner serwisu

Porozumienie o współpracy Rail Baltica z CPK

Rafał Dybiński 27.06.2022

Porozumienie o współpracy Rail Baltica z CPK
fot. Rail Baltica
21 czerwca 2022 roku przedstawiciele Rail Baltica i Centralnego Portu Komunikacyjnego spotkali się w Rydze, aby omówić i uzgodnić dalsze możliwości oraz formaty współpracy. W trakcie spotkania podpisano porozumienie między stronami w celu sformalizowania dalszego partnerstwa.
– Pragniemy pełnej integracji z siecią TEN-T, dlatego bezsprzecznie ważne są sprawne połączenia z Polską. Cieszymy się więc, że możemy pogłębić naszą współpracę z CPK. Dla obu megaprojektów ma ona strategiczne znaczenie w wysiłkach na rzecz wzmocnienia europejskiej sieci transportu – zaznaczył Marc-Philippe El Beze, członek zarządu i dyrektor techniczny RB Rail AS.

Projekt Portu Solidarność przewiduje inwestycje dotyczące budowy prawie 2000 km nowych linii kolejowych, obejmujących dwanaście tras, w tym dziesięć „szprych” prowadzących z różnych regionów Polski do Warszawy i CPK. Planowane są również transgraniczne połączenia, takie jak Katowice – Ostrawa czy też do Lwowa i Kijowa w Ukrainie. Podróż do krajów bałtyckich będzie natomiast możliwa dzięki Rail Baltice.

– Kraje regionu Europy Środkowo-Wschodniej angażują się w rozwój systemu kolei dużych prędkości. Cieszy nas ścisła współpraca z Rail Baltica i jestem przekonany, że podpisanie tej umowy jest ważnym krokiem w kierunku integracji transgranicznej, prowadzącej do lepszej łączności między krajami regionu – podkreślił Mikołaj Wild, prezes spółki CPK.

Przedstawiciele RB Rail AS i CPK w ramach zawartego porozumienia nawiążą współpracę naukową w zakresie szkoleń, badań oraz innowacyjnych projektów. Spółki będą wymieniać się know-how, współpracując w takich tematach jak: konserwacja, bezpieczeństwo czy zrównoważony rozwój.  Podejmą także inicjatywy promujące kulturę.

Rail Baltica to projekt wyjątkowy: zakłada budowę ok. 870-kilometrowej normalnotorowej linii o rozstawie 1435 mm, która połączy Estonię, Łotwę i Litwę z Polską, i tym samym europejską siecią kolejową. Obecnie na terenie krajów bałtyckich dominuje – jak w Rosji – rozstaw 1520 mm. Wartość kontraktów budowlanych szacowana jest na 5,8 mld euro. W ramach projektu powstanie także stacja kolejowa przy lotnisku w Rydze.


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Centralny Port Komunikacyjny
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony