Partner serwisu

Ponad 43 tys. Rosjan wróciło do kraju. Putin: Pokonamy wirusa w 3 miesiące

Emilia Derewienko 27.03.2020

Ponad 43 tys. Rosjan wróciło do kraju. Putin: Pokonamy wirusa w 3 miesiące
fot. Piotr Bożyk
Federacja Rosyjska repatriuje swoich obywateli. Jak podaje Aerofłot, narodowy przewoźnik tego kraju, w minionym tygodniu na pokładach tylko tej linii do Rosji powróciło ponad 43 tysiące obywateli.
Zgodnie z ograniczeniami transportowymi, rosyjskie linie lotnicze będą mogły latać do innych krajów wyłącznie w celu sprowadzenia swoich obywateli lub jeśli zostaną do tego upoważnione na podstawie specjalnych decyzji rządowych.

Loty powrotne dla obywateli rosyjskich kontynuuje narodowy przewoźnik, Aerofłot. Tylko między 14 a 23 marca linie repatriowały 43,5 tys. obywateli Rosji z miejsc obsługiwanych przez sieć tras linii lotniczych. W tym, według danych rosyjskiej Federalnej Agencji Transportu Lotniczego, Aerofłot dowiózł prawie 20 tys. obywateli Rosji z krajów najbardziej dotkniętych sytuacją epidemiologiczną, m.in. z Bułgarii, Cypru, Francji, Węgier, Indii, Indonezji, Czarnogóry, Portugalii, Serbii i Hiszpanii.

Prezydent Rosji Władimir Putin zapowiedział, że ma nadzieję, iż jego państwo pokona koronawirusa w ciągu najbliższych trzech miesięcy – mają w tym pomóc wprowadzone środki bezpieczeństwa, czyli zawieszenie lotów międzynarodowych, zamknięcie większości sklepów oraz wstrzymanie nabożeństw. Władze Moskwy i regionu ogłosiły zamknięcie wszystkich kawiarni, restauracji i sklepów, z wyjątkiem sprzedawców żywności i leków, począwszy od soboty i trwając co najmniej do 5 kwietnia.

Putin, w telewizyjnym przemówieniu do narodu, przedstawił nowe środki mające na celu spowolnienie przenoszenia wirusa, ogłaszając w przyszłym tygodniu tydzień wolny od pracy dla wielu Rosjan i nakłaniając ludzi do pozostania w domu.

W Rosji zanotowano jak dotąd 840 zakażonych koronawirusem. Chociaż skala epidemii jest znacznie niższa niż w wielu krajach europejskich, mer Moskwy już zapowiedział, że w stolicy rozwój COVID-19 przekroczył oficjalne dane.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
COVID. Epidemia koronawirusa z Wuhan a lotnictwo