Partner serwisu

Polsko-francuskie rozmowy o CPK

Redakcja/inf. pras. 25.06.2021

Polsko-francuskie rozmowy o CPK
fot. MI
Wiceminister infrastruktury, Pełnomocnik Rządu Rzeczypospolitej Polskiej ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego dla Rzeczypospolitej Polskiej Marcin Horała oraz Minister Delegowany ds. Transportu przy Ministerstwie Transformacji Ekologicznej Francji Jean-Baptiste Djebbari, rozmawiali w Warszawie o współpracy polsko-francuskiej w ramach projektu CPK.
Polsko-francuska współpraca dwustronna nabrała tempa od czasu odnowienia Strategicznego Partnerstwa na lata 2020-2023 przy okazji wizyty Prezydenta Republiki Francuskiej w Polsce w lutym 2020 roku. Jednym z priorytetów, określonych w programie współpracy w ramach Strategicznego Partnerstwa, jest wymiana doświadczeń w dziedzinie transportu i infrastruktury.

Potencjał jej zacieśnienia obie strony upatrują w projekcie budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego, który stanowi przełomową inwestycję infrastrukturalną rządu RP. Jej celem jest zwiększenie dostępności komunikacyjnej, mobilności, łączności, rozwoju biznesu i wzrostu gospodarczego w regionie Europy Środkowo-Wschodniej poprzez zapewnienie zrównoważonej, bezpiecznej i odpornej infrastruktury transportowej zgodnie z priorytetami Europejskiego Zielonego Ładu i Strategii UE na rzecz Zrównoważonej i Inteligentnej Mobilności.

W 2020 roku w ramach projektu „Wdrożenie systemu kolei dużych prędkości w Polsce”, zainicjowana została między Kolejami Francuskimi SNCF a spółką CPK współpraca dotycząca przygotowań do planowania, projektowania i budowy Kolei Dużych Prędkości (KDP) dla CPK. Inicjatywa ta otrzymała wsparcie Komisji Europejskiej. Warsztaty realizowane w jej ramach, pomimo pandemii odbywają się regularnie i pozwalają na efektywne konsultacje, w których udział biorą przedstawiciele spółki CPK, a także PKP Intercity, PKP PLK, Instytutu Kolejnictwa, Urzędu Transportu Kolejowego i Ministerstwa Infrastruktury. Celem tych spotkań jest wymiana wiedzy i doświadczenia, wsparcie CPK w budowie kompetencji oraz wypracowanie optymalnych standardów technicznych w obszarze KDP w Polsce.

Francja posiada ogromną wiedzę w zakresie infrastruktury KDP. Dumne ze swojego 40-letniego doświadczenia w tym obszarze na szczeblu krajowym Koleje Francuskie SNCF są zaangażowane w międzynarodowy rozwój sieci KDP, w szczególności w ramach połączeń z sąsiednimi krajami na północy Europy i z Wielką Brytanią, uwzględniając związane z tym złożone zagadnienia techniczne i administracyjne.

Bardzo ambitny projekt, jakim jest CPK, stwarza liczne możliwości dla dalszej konstruktywnej współpracy polsko-francuskiej w różnych obszarach. Ministrowie postanowili kontynuować i poszerzyć współpracę w obszarze KDP, a szczegółowe działania w tym zakresie zostaną określone w najbliższych miesiącach.
Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Centralny Port Komunikacyjny
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony