Partner serwisu

Polski samolot rządowy po raz pierwszy w historii wylądował na Tajwanie

Tomasz Śniedziewski 17.05.2022

Polski samolot rządowy po raz pierwszy w historii wylądował na Tajwanie
fot. Piotr Bożyk
W późnych godzinach wieczornych w poniedziałek, 16 maja 2022, w porcie lotniczym Taiwan Taoyuan International Airport po raz pierwszy w historii wylądował polski samolot rządowy. Lot na pokładzie maszyny odbywała polska delegacja gospodarcza na Tajwan.
Historyczna wizyta rządowego samolotu Gulfstream Aerospace G-V-SP G550 z polską delegacją ma miejsce nieomal dokładnie dwa lata po pierwszym komercyjnym rejsie pomiędzy Polską i Tajwanem obsługiwanym przez PLL LOT. Podczas gdy pierwsza operacja lotnicza związana była z transportem cargo, w szczególności środków medycznych wykorzystanych w Polsce w walce z pandemią, kolejne loty odbywały się w formule lotów czarterowych na zlecenie Lin’s International Consulting, tajwańskiej firmy zajmującej się umożliwianiem studentom z Tajwanu oraz innych krajów Azji odbywania studiów medycznych i stomatologicznych w Polsce, jak również Hiszpanii i we Włoszech.

Wizyta delegacji gospodarczej

Tym razem polski samolot rządowy przywiózł na Tajwan delegację władz Polski pod przewodnictwem Grzegorza Piechowiaka, sekretarza stanu w Ministerstwie Rozwoju i Technologii, sprawującego funkcję pełnomocnika rządu ds. inwestycji zagranicznych. W składzie delegacji, która przez najbliższe kilka dni będzie odbywała polsko-tajwańskie konsultacje gospodarcze, znaleźli się również przedstawiciele Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu, Agencji Rozwoju Przemysłu oraz przedstawiciele przedsiębiorstw zaangażowanych we współpracę inwestycyjną pomiędzy Polską i Tajwanem. Na miejscu delegacja otrzymała wsparcie Biura Polskiego w Tajpej oraz Zagranicznego Biura Handlowego (ZBH) w Tajpej.

Szczególne znaczenie wizyty

Dla Tajwańczyków wizyta samolotu rządowego z Polski, noszącego oznaczenia naszego kraju ma ogromne znaczenie. Na forum międzynarodowym niezależność demokratycznego Tajwanu jest kwestionowana przez władze Chińskiej Republiki Ludowej, które pomimo tego, iż nigdy w swojej historii nie sprawowały władzę nad Tajwanem, noszącym oficjalną nazwę Republiki Chińskiej, uznają wyspę za część swojego terytorium oraz starają się wyprzeć Tajwan z oficjalnej przestrzeni międzynarodowej. Większość krajów świata, w tym Polska, przyjmuje do wiadomości roszczenia Chin wynikające z obowiązywania tzw. “Polityki jednych Chin”, stąd też nie utrzymują z władzami wyspy oficjalnych stosunków dyplomatycznych, jednocześnie starając się rozwijać kontakty nieoficjalne, jak również stosunki gospodarcze i handlowe.

Ten szczególny status Tajwanu oznacza, iż mieszkańcy wyspy z wielkim uznaniem przyjmują wszelką oficjalną symbolikę towarzyszącą wizycie, w tym fakt, że delegacja przybywa na pokładzie polskiej maszyny rządowej. Wizyta polskiego samolotu Gulfstream G550 Sił Powietrznych Polski została również odnotowana przez licznych obserwatorów aktywności w przestrzeni powietrznej w regionie, wywołując zainteresowanie i dyskusję nt. celu misji.

W regionie Tajwanu bardzo często obserwowana jest aktywność statków powietrznych Armii Ludowo-Wyzwoleńczej ChRL, jak również samolotów wojskowych Stanów Zjednoczonych.
Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Flota
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony