Partner serwisu

Polska zniosła obowiązek kwarantanny. Wystarczy negatywny wynik testu na COVID-19

Emilia Derewienko 23.01.2021

Polska zniosła obowiązek kwarantanny. Wystarczy negatywny wynik testu na COVID-19
fot. Lotnisko Chopina
Od soboty (23 stycznia), przy wjeździe do Polski z zagranicy przestała obowiązywać konieczność odbycia 10-dniowej kwarantanny. Podróżni będą musieli natomiast przedstawić negatywny wynik testu na koronawirusa.
W Dzienniku Ustaw pojawił się nowy zapis, który znosi dotychczasowy obowiązek odbycia 10-dniowej kwarantanny przy wjeździe do Polski. Zamiast tego wystarczy poświadczenie stanu zdrowia „negatywnym wynikiem testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2, wykonanego przed przekroczeniem granic, w okresie 48 godzin, licząc od momentu wyniku tego testu”.

Kwarantanna dotyczyła – z nielicznymi wyjątkami – zarówno osób przekraczających granicę koleją czy samochodem, jak i samolotami. Nowy zapis jest zdecydowanym ułatwieniem dla podróżnych i poniekąd ukłonem w stronę biur podróży, które od początku wprowadzenia kwarantanny apelowali o możliwość zamienienia jej na testy.

Rozporządzenie zwalnia także z odbycia kwarantanny członków kadry narodowej polskich związków sportowych i sztabu szkoleniowego, lekarzy, fizjoterapeutów i sędziów sportowych, wracający do Polski z międzynarodowych zawodów organizowanych przez międzynarodową federację sportową działającą w sporcie olimpijskim lub paraolimpijskim lub inną uznaną przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski albo organizowanych przez międzynarodową organizację sportową o zasięgu kontynentalnym należącą do takiej federacji.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
COVID. Epidemia koronawirusa z Wuhan a lotnictwo