Partner serwisu

Polska zgłosiła gotowość do testów systemu z cyfrowymi paszportami UE

Redakcja/inf. pras. 13.05.2021

Polska zgłosiła gotowość do testów systemu z cyfrowymi paszportami UE
fot. Olsztyn Mazury
Polska wysłała 12 maja zgłoszenie o gotowości do integracji w systemie informatycznym, który umożliwi zaszczepionym obywatelom swobodne podróżowanie po Unii Europejskiej - donosi "Rzeczpospolita" w oparciu o informacje z Ministerstwa Zdrowia.
– Spełniamy wszystkie wymagania prawne i techniczne, przekazaliśmy wszystkie informacje i certyfikaty. Teraz czekamy na testy integracji z całym systemem centralnym dla wszystkich państw UE – ujawnił nieoficjalnie "Rzeczpospolitej" urzędnik z Kancelarii Premiera.

"Cyfrowy Zielony Certyfikat", nazywany również "paszportem covidowym", pozwoli od wakacji na swobodne podróżowanie po krajach członkowskich UE. Być może także poza tym obszarem Starego Kontynentu. Tworzony przez konsorcjum SAP i T-Systems centralny system musi być jednak sprawdzony. Testowana będzie infrastruktura informatyczna i jej bezpieczeństwo. Wdrożony od 1 czerwca system zweryfikuje autentyczność wygenerowanego dla każdego obywatela unikalnego kodu QR.

Konsorcjum, budujące centralny system dla Komisji Europejskiej, zbada jeszcze czy polskie rozwiązania są kompatybilne z certyfikatami wystawianymi przez inne kraje i czy działa ich wzajemna weryfikacja. – Realizacja tej fazy testów i zgłoszenie Polski zostało zaplanowane na 20 maja – wyjaśnił "Rzeczpospolitej" resort zdrowia.

Przyjęte rozwiązanie obejmie wydawanie i weryfikacje trzech certyfikatów: potwierdzającego przebycie choroby, negatywny wynik testu i szczepienie. Nie są jednak znane istotne szczegóły, takie jak czy ozdrowieńcy, ale jeszcze nieszczepieni, będą mogli podróżować, a także jakie szczepionki będą uprawniały do otrzymania nowego dokumentu.

Polacy oraz zaszczepieni w naszym kraju cudzoziemcy już otrzymują zaświadczenie o szczepieniu w aplikacji mObywatel. Kod QR z potwierdzeniem szczepienia wystawiany jest po otrzymaniu pełnej dawki i wprowadza ją pracownik przychodni. Nie ma na razie decyzji czy takie cyfrowe zaświadczenie ułatwi dostęp oraz odblokuje imprezy sportowe i koncerty.
Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
COVID. Epidemia koronawirusa z Wuhan a lotnictwo