Partner serwisu

Polska zamyka przestrzeń powietrzną dla linii lotniczych z Rosji

Rafał Dybiński 25.02.2022

Polska zamyka przestrzeń powietrzną dla linii lotniczych z Rosji
fot. Piotr Bożyk
Polska zamknie przestrzeń powietrzną dla rosyjskich linii lotniczych. Tak postanowił w piątek premier Mateusz Morawiecki. Zakaz będzie obowiązywał od północy 25.02. 
– Poleciłem przygotowanie uchwały Rady Ministrów, która doprowadzi do zamknięcia przestrzeni powietrznej nad Polską dla rosyjskich linii lotniczych – napisał premier Mateusz Morawiecki na Facebooku i Twitterze.

– Stosowne przepisy są niezwłocznie procedowane. Zakaz będzie obowiązywał od północy – potwierdził później Piotr Mueller, rzecznik rządu.

Decyzja polskich władz oznacza, że wkrótce należy się spodziewać podobnej odpowiedzi ze strony Rosji. Brak możliwości przelotów nad terytorium największego państwa świata spowoduje konieczność zmiany tras rejsów Polskich Linii Lotniczych LOT do południowokoreańskiego Seulu oraz chińskiego Tiencin. Poza tym zlikwidowane zostanie najprawdopodobniej połączenie do kazachskiego Nur-Sułtanu. W tym przypadku zmiana trasy wiązałaby się z ogromnymi kosztami operacyjnymi. 

Wcześniej linie lotnicze z grupy IAG (International Airlines Group), zrzeszające British Airways, hiszpańską Iberię, irlandzkie Aer Lingus, a także niskokosztowe Vueling oraz Level nie będą realizować żadnych rejsów do Rosji, ani przelotów nad tym krajem. 

– Po decyzji premiera Wielkiej Brytanii, Borisa Johnsona, w sprawie Aerofłotu postanowiliśmy nie wykorzystywać rosyjskiej przestrzeni powietrznej do przelotów – podkreślił w przekazanym oświadczeniu Luis Gallego, prezes IAG, nawiązując do zakazu wydanego dla narodowego przewoźnika Rosji, po tym jak w czwartek rano rozpoczęła się inwazja na Ukrainę. Więcej o tym pisaliśmy w TYM TEKŚCIE

Liderzy Unii Europejskiej w odpowiedzi na agresję Rosji na Ukrainę, ustalili pakiet sankcji ekonomicznych na Rosję, którego częścią jest m. in. zakaz sprzedaży podmiotom z tego kraju samolotów oraz części lotniczych. Pakiet sankcji uzgodniony w czwartek wieczorem. Więcej o tym pisaliśmy w TYM TEKŚCIE.
Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Wojna Rosja - Ukraina
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony