Partner serwisu

Polska: Zakaz lotów do 7 państw afrykańskich

simetra 29.11.2021

Polska: Zakaz lotów do 7 państw afrykańskich
fot. Ministerstwo Zdrowia
Polska wprowadzi zakaz lotów do 7 państw afrykańskich z południa kontynentu. Wprowadzona zostanie także obowiązkowa kwarantanna dla wracających z regionu oraz wydłużona zostanie kwarantanna dla wszystkich podróżujących spoza strefy Schengen.
W poniedziałek (29 listopada) na konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział nowe obostrzenia dla podróżujących do Polski, będące odpowiedzią na pojawienie się nowego wariantu koronawirusa wywołującego COVID-19.

Jak zaznaczył, pierwszym elementem jest uszczelnienie granic. – Podążając za rekomendacjami ECDC, wydajemy zakaz lotów do 7 krajów afrykańskich. Osoby, które będą wracały z tych krajów, będą miały 14 dni kwarantanny, z której nie będzie możliwości zwolnienia testem – powiedział szef resortu zdrowia. Na liście państw objętych zakazem znajdą się: Botswana, Eswatini, Lesotho, Mozambik, Namibia, RPA oraz Zimbabwe. Przepisy wejdą w życie 1 grudnia.


Drugim elementem działań ma być zmiana zasad dla osób, które dotrą do Polski spoza strefy Schengen. Kwarantanna zostanie dla nich wydłużona do 14 dni, a zwolnienie z niej będzie mogło nastąpić dopiero po 8 dniach i negatywnym wyniku testu PCR. Ministerstwo Zdrowia zapowiedziało także zaostrzenie przepisów krajowych związanych m.in. z dopuszczalną maksymalną liczbą osób w różnego rodzaju pomieszczeniach czy instytucjach.

Wariant B.1.1.529 został rozpoznany po raz pierwszy 11 listopada w Botswanie. Trzy dni później potwierdzono go u pacjenta z Republiki Południowej Afryki (RPA). Tego samego dnia został także rozpoznany w Hongkongu u osoby podróżującej z RPA. W piątek (26 listopada) Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zdecydowała o nadaniu nowemu wariantowi koronawirusa wywołującemu COVID-19 nazwy Omikron – od piętnastej już litery greckiego alfabetu. Zyskał on także znacznik VOC (variant of concern), a więc wariantu wymagającego szczególnej uwagi.

Pojawienie się koronawirusa wywołało szybkie decyzje wielu państw. W Europie jako pierwsza zakaz lotów do wybranych państw z południa Afryki wprowadziła Wielka Brytania. Wiele innych państw zdecydowało się na wprowadzenie zakazu wjazdu dla podróżnych z tych państw, ale formalnie nie zakazało lotów. Tak zrobiły m.in. Stany Zjednoczone.
Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
COVID. Epidemia koronawirusa z Wuhan a lotnictwo