Partner serwisu

Polska i Wielka Brytania będą współpracować przy CPK. „To projekt historyczny”

Redakcja 20.05.2020

Polska i Wielka Brytania będą współpracować przy CPK. „To projekt historyczny”
fot. Lotnisko Chopina
Pełnomocnik ds. budowy CPK oraz przedstawiciel brytyjskiego ministerstwa ds. eksportu i handlu międzynarodowego Wielkiej Brytanii podpisali w środę (20 maja) porozumienie w zakresie budowy infrastruktury przy CPK.
Umowa została podpisana przez pełnomocnika rządu ds. budowy CPK, Marcina Horałę oraz ambasadora Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej w Polsce, Jonathana Knotta, który asygnował dokument w imieniu ministra ds. eksportu i handlu międzynarodowego Wielkiej Brytanii.

Chodzi o współpracę polsko-brytyjskiego zespołu konsultacyjnego w zakresie planowania infrastruktury lotniskowej i kolejowej, projektowania przestrzeni powietrznej na potrzeby CPK, zagospodarowania przestrzennego, dotyczącego rejonu Airport City i pełnej cyfryzacji projektu.

Wielka Brytania może posłużyć jako wzór przy budowie infrastruktury, zarówno kolejowy, jak i lotniczy, gwarantując doświadczenie w zakresie budowy i planowania – zdobyte podczas inwestycji m.in. na lotnisku Changi w Singapurze, Daxing w Pekinie i İGA w Stambule.

– Dzisiejsze porozumienie to kolejny krok do współpracy przy budowie Centralnego Portu Komunikacyjnego. Były już wcześniejsze kroki. Strona brytyjska jest obecna w projekcie przy zaangażowaniu pana ambasadora, choćby przy okazji warsztatów architektonicznych, które były wspólną inicjatywą Ambasady Wielkiej Brytanii i spółki CPK. Umowa zbuduje ramę prawną. Nadchodzi ten moment, kiedy bardzo dużo będzie się działo, będziemy przygotowywać masterplan lotniska. Jestem przekonany, że wiele brytyjskich instytucji będzie mogło wpisać się w ten program – powiedział pełnomocnik rządu, Marcin Horała.

Jak dodał, w tym „wielkim projekcie budowy 1600 km połączeń nowych linii kolejowych, budowy Airport City czy zagospodarowania terenu wokół nowego lotniska – przy każdym z tych komponentów z chęcią powitamy firmy brytyjskie i doradców ds. infrastruktury”.

Beneficjentami porozumienia w Polsce będą CPK, Polska Agencja Żeglugi Powietrznej, Urząd Lotnictwa Cywilnego oraz Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. W Wielkiej Brytanii w projekcie udział wezmą m.in. Ministerstwo Eksportu i Handlu Międzynarodowego (DIT), British Aviation Group (BAG), która zrzesza firmy z branży lotniskowej, i National Air Traffic Control Services (NATS), czyli zarządca przestrzeni powietrznej na Wyspach.

– CPK to ogromny potencjał partnerstwa pomiędzy naszymi krajami. Ten projekt utożsamia ambicje, optymizm oraz innowacyjność, które określają dzisiejszą Polskę. A my chcemy, aby nasze doświadczenie posłużyło przy realizacji tego typu projektów – powiedział minister Graham Stuart.

Polska i Wielka Brytania mają długą tradycję współpracy przy infrastrukturze od 1882 roku przy wodociągach w Warszawie. Ten system stanowi ważny punkt na mapie Warszawy – przypomniał ambasador. – Jestem dumny, że inwestorzy zagraniczni będą odgrywać tak ogromną rolę przy inwestycjach infrastrukturalnych – dodał Stuart. – To projekt historyczny, którego serce będzie biło dla polskiej gospodarki jeszcze wiele lat – stwierdził. Jak dodał, rząd brytyjski podziela wizję dotyczącą budowy infrastruktury.
Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Centralny Port Komunikacyjny
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony