Partner serwisu

Polska: Drony w walce z epidemią

Aleksander Domański 30.04.2020

Polska: Drony w walce z epidemią
fot. wbgroup.pl
Spółka Flytronic, która wchodzi w skład Grupy WB, pomoże w walce z koronawirusem. Firma produkuje bezzałogowe systemy powietrzne, które pozwalają na obserwację szlaków komunikacyjnych, skupisk ludności, popularnych miejsc rekreacji oraz obszarów trudno dostępnych i nieobjętych żadną inną formą nadzoru.
Pierwszego kwietnia weszły w życie nowe zasady bezpieczeństwa, które mają zapobiec rozprzestrzenianiu się epidemii COVID-19. Wzrostowi zakażeń koronawirusem sprzyjają zgromadzenia ludzi. Żeby go wyhamować, konieczne jest pozostawanie w izolacji i przestrzeganie zasad dystansu społecznego – informuje Grupa WB.

26 marca z inicjatywy Małgorzaty Darowskiej – pełnomocnika ministra infrastruktury do spraw bezzałogowych statków powietrznych i programu Centralnoeuropejskiego Demonstratora Dronów (CEDD), odbyło się zebranie przedstawicieli służb, instytucji państwowych i polskich producentów bezzałogowych statków powietrznych. Podczas spotkania omówione zostało zagadnienie włączenia systemów bezzałogowych do zwalczania skutków choroby.

– Biorąc pod uwagę nasze wieloletnie doświadczenia, bez wahania odpowiedzieliśmy na apel ministerstwa infrastruktury. Wchodząca w skład Grupy WB spółka Flytronic to przedsiębiorstwo z największym w Polsce doświadczeniem w projektowaniu i produkcji bezzałogowych systemów powietrznych – poinformował Jarosław Zając z gliwickiej spółki Flytronic.

27 marca, w dzień po spotkaniu z Małgorzatą Darłowską, bezzałogowce sterowane przez operatorów spółki Flytronic wykonały testowe operacje nad terenami Śląska. Przeprowadzone loty potwierdziły skuteczność systemów bezzałogowych w monitorowaniu zwyczajowych miejsc gromadzenia się ludzi. Obszary, na których spotyka się duża liczba osób, są traktowane jako najbardziej sprzyjające w niekontrolowanym rozprzestrzenianiu się wirusa SARS CoV-2.

– Opracowane przez nas samoloty FlyEye wykorzystywane są nie tylko przez komandosów i artylerię, ale także przez pododdziały Wojsk Obrony Terytorialnej podczas akcji poszukiwawczych i ratowniczych. Tych samych bezzałogowców używa również Straż Graniczna do codziennego monitorowania zewnętrznej granicy Unii Europejskiej – podkreśla prezes Zając. – Nasze bezzałogowce są gotowe do wsparcia pracy służb mundurowych w walce z epidemią. Grupa WB dysponuje nie tylko sprawdzonymi systemami, ale oddaje do dyspozycji służb państwowych również doświadczonych operatorów. Mogą oni wesprzeć funkcjonariuszy policji i straży miejskiej w monitorowaniu z powietrza oraz pomóc im w nadzorowaniu przestrzegania kwarantanny – dodał szef firmy.

Samoloty FlyEye mogą służyć do obserwowania z powietrza szlaków komunikacyjnych, skupisk ludności, popularnych miejsc rekreacji oraz obszarów trudno dostępnych i nieobjętych żadną inną formą nadzoru. Przekaz obrazu z bezzałogowego systemu następuje w czasie rzeczywistym w dowolne miejsce w Polsce, do jednego lub wielu odbiorców jednocześnie. Maszyny z powodzeniem wykorzystano na Śląsku do monitorowania jakości powietrza i źródeł jego zanieczyszczenia

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
COVID. Epidemia koronawirusa z Wuhan a lotnictwo